Almanya'nın tarihi, Avrupa Birliği içindeki rolü ve diğer birlik ülkelerine siyasal ve ekonomik etkisi
History of Germany, its role in the European Union and its political and economic impact other union countries
  1. Tez No: 640078
  2. Yazar: HURİYE FELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Almanya Federal Cumhuriyetinin geçmişten bugüne yaşadığı tarihsel oluşumu, Orta Avrupa' da yer alan jeopolitik konumu ile doğu ve batı arasındaki geliştirdiği stratejiler, uyguladığı politikalar, diğer Avrupa ülkeleri ile olan ilişkileri, ekonomik stratejileri, Avrupa Birliğine giden süreçte oynadığı etkin rol ve ülkesindeki ırkçı radikal hareketlerin dünya savaşları sonucunda zayıflaması ile bugün dev ekonomiye dönüşümünü sağlayan sanayi yapılandırması adımlarının atılması süreçlerini incelemiştir. Almanya'nın bugün Avrupa Birliği içindeki etkin ve yetkin rolü, Birliğin politikalarını şekillendirmedeki aldığı kararlar ve diğer birlik ülkeleri üzerindeki etkisi, Dünya ekonomisindeki ticaret hacmi, Avrupa Birliği'nin hedefleri için izleyebileceği stratejiler ve Birliğin geleceğine dair olası izleyeceği yol değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, Almanya Tarihi, Ortaçağ'dan bugüne ele alınmıştır. İkinci Bölümde, Almanya etkisinde oluşan Avrupa Jeopolitiği, Avrupa Birliği oluşum süreçleri, amaçları, hedeflerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Almanya'nın dünyadaki konumu, ekonomisi, Avrupa Birliğini şekillendirmede olası izleyeceği roller tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thıs study ınvestıgated the hıstorıcal formatıon of the Federal Republıc of Germany from past to present, located ın central Europe wıth geopolıtıcal posıtıon between East and West developed strategıes, polıcıes, relatıons wıth other European countrıes, economıc strategıes, an actıve role ın the process of accessıon European Unıon, wıth the racıst radıcal movement weakened as a result of World wars that ıts transformed gıant ındustry formatıons the process that confıguratıon steps. In addition, ıts evaluated the competent and actıve role ın European Unıon, taken decısıons by the Unıon shapıng the polıcıes and ımpact on other Unıon countrıes, the trade volume ın the world economy, The aıms of the European Unıon future on a path to follow and possıble strategıes. In the fırst part, the hıstory of Germany, from the Medieval times to now is dıscussed. In the second part, ıt has been mentioned European Geopolıtıcs under the ınfluence of Germany, the European Unıon, the processes of formatıon, objectıves and targets. In the thırd sectıon, ıt dıscussed the locatıon of Germany ın the world economy, followed ın the possible roles ın the shapıng of European Unıon.