Fremdsprach- und literaturdidaktikanalyse der lehrwerke „Jo-Jo Lesebuch 4' und „Niko 4 – differenziertes lesebuch'
Yabancı dil eğitiminde edebi metinlerin dil gelişimine olan katkısı ve edebi metin içerikli iki ders kitabin 'Jo-Jo Lesebuch 4' ve 'Niko
  1. Tez No: 640083
  2. Yazar: ZEHRA KÜBRA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada iki ders kitabi yabancı dil didaktiğine ve edebiyat didaktiğine uygun olarak analiz edilmiştir. Analiz için, yabancı dilde edebi metin ve okuma anlama etkinlikleri içeren Cornelsen Yayınevine ait olan“Jo-Jo Lesebuch 4”ve Ernst Klett Yayınevine ait olan“Niko 4 – Differenziertes Lesebuch”ders kitapları seçilmiştir. Seçilmiş olan ders kitaplar Almanya ilköğretim 4. Sınıflar için uygundur, fakat yapılmış olan analizden sonra bu ders kitapları yabancı dil öğretiminde de kullanılabileceği tespit edilmiştir. Yapılmış olan çalışma literatür taraması ve analizi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu çalışma için aşağıdaki araştırma soruları cevaplandırılmıştır: 1. Edebi metinlerinin yabancı dil eğitimindeki rolü nedir? 2. Edebi metinlerinin yabancı dil öğrencilerinin üzerindeki etkiler nelerdir? 3. Hangi beceriler edebi metinler ile geliştirilir? 4. Edebi metin içerikli ders kitaplar yabancı dil derslerinde kullanılıyor mu? Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğrencilerinin edebi metinler ile becerilerini geliştirmek, Almanca dil bilgisini endüktif olarak öğrenmelerine yardımcı olmak, kelime hazinelerini ve ülke bilgilerini geliştirilmek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two textbooks were analyzed according to their foreign language didactics and literature didactics. For the analysis, the textbooks“Jo-Jo Lesebuch 4”by Cornelsen Publishing and“Niko 4 – Differenziertes Lesebuch”by Ernst Klett Publishing which include literary text and reading comprehension activities in foreign languages were selected. The selected textbooks are suitable for the 4th grade of Primary School in Germany and after the analysis, these textbooks have been determined that they can be also used in foreign language education. The conducted research is a result of the literature review and analysis. The following researches were answered for the research: 1. What are the roles of literary texts in foreign education? 2. What are the effects of literary texts on foreign language students? 3. What kinds of skills are improved with literary texts? 4. Are textbooks with literary texts content used in foreign language classes? The purpose of this study is to improve the skills of foreign language students with literary texts, to help them learn German language inductively, to enrich their vocabulary and knowledge related to country.