Bir referans çerçevesi olarak 'Yerli ve milli' ve milli savunma sanayii sektörüne yansımaları
As a reference frame 'Native and national' and reflections on national defence industry sector
  1. Tez No: 640087
  2. Yazar: İLKNUR EKSİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ UFUK ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Defense and Defense Technologies, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu politikası analiz yöntemlerinden biri olan Referans Çerçevesi yaklaşımı politikalarda değişimi açıklamada kullanılan yöntemlerdendir. Kamu politikalarının bir makro bilişsel ve normatif çerçeve, referans çerçevesi (référentiel) ile şekillendiğini savunan yaklaşıma göre asıl olan eylemlerden ziyade aktörlerin algı ve değerlerini şekillendiren bilişsel durumlarını anlamaktır. Referans çerçevesini şekillendiren değerler, normlar, algoritmalar ve imgeler olmak üzere dört unsur bulunmaktadır. Bu dört unsurun yanında referans çerçevesinin hem üretilmesinde hem de yaygınlaştırılmasında belli aktörlerin ayrıcalıklı rolü vardır. Medyatör (médiateur) olarak adlandırılan bu aktörler, Gramsciyen anlamda hakiki organik entelektüeller, global referansları hazırlayan elit yöneticiler ve sektörel referansları hazırlayan sektörel işlemciler olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Referans çerçevesi bu unsurların analiz edilmesi yoluyla kamusal eylemler arasındaki nedensel ilişkilerin anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de son yıllarda hâkim olan“yerli ve milli”referans çerçevesinin analizi amaçlanmıştır. Bu referans çerçevesinin anlaşılması noktasında kamusal eylemlerdeki düzenleme ve meşruiyet üretme sürecinin arka planının ne olduğu ve aynı zamanda çerçevede meydana gelen değişimlerin ne olduğu, nasıl olduğu, hangi bağlamlarda gerçekleştiği ve sektörel çerçevelerin global çerçeveye uyumu noktasında örnek bir alan belirleyerek uyumun mevcut olup olmadığı çalışmanın temel sorularını oluşturmaktadır. Global“yerli ve milli”referans çerçevesinin analizi yapıldıktan sonra sektörel olarak yansımalarının analizini yapmak üzere milli savunma sanayii sektörü seçilmiştir. Milli savunma sanayii hem makro çerçeveyi oluşturan“büyük ve güçlü Türkiye”vizyonuna ulaşılması noktasında hem de AK Parti'nin dış politika tercihlerindeki kritik önemiyle birlikte değişimin sayısal verilerle de net bir şekilde görüldüğü bir sektördür. Çalışmada bu değişimin arka planındaki bilişsel ve normatif çerçeve, referans çerçevesi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Reference Frame approach, which is one of the public policy analysis methods, is one of the methods used to explain the change in policies. According to the approach that argues that public policies are shaped by a macro-cognitive and normative framework, frame of reference (référentiel), the main thing is to understand the cognitive states of actors that shape perceptions and values rather than actions. There are four elements that shape the reference frame: values, norms, algorithms, and images. In addition to these four elements, certain actors have a privileged role in both the production and dissemination of the reference frame. These actors called mediators (médiateur), genuine organic intellectuals in the Gramscian sense, consist of two types: elite managers who prepare global references and sectoral processors who prepare sectoral references. The reference framework provides an understanding of the causal relationships between public actions through the analysis of these elements. This study aimed to analyze the“native and national”reference frame which are dominant in recent years in Turkey. At the point of understanding this frame of reference, the main questions of the study are what is the background of the process of regulation and legitimacy in public actions and also what the changes occur in the framework, how they occur, in which contexts and whether the sectoral frameworks are compatible with the global framework. After analyzing the global“native and national”reference frame, the national defence industry sector was chosen to analyze its reflections on a sectoral basis. National defence industry is important because both macro-framework that forms the“big and powerful Turkey”vision and the AK Party's foreign policy preferences. However, it is a sector where change is clearly seen with rates. In the study, the cognitive and normative framework/frame of reference behind this change was tried to be explained.