Social entrepreneurship in Turkey: A qualitative research into motivational factors and major constraints faced by women entrepreneurs on their career path
Türkiye'de sosyal girişimcilik: Kadın girişimcilerin motivasyon faktörleri ve kariyer yolunda karşılaştıkları temel engeller üzerine yapılmış niteliksel bir araştırma
  1. Tez No: 640098
  2. Yazar: RASMIYYA JAFAROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ASARKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal girişimcilik süreçlerinde kadınların bir takım engeller ile karşılaştıkları literatür kapsamında da yer alan bir kabuldür. Bu engeller karşısında, kadın sosyal girişimcilerin sessiz kalmadıkları ve aksine engellere karşı bir takım güdüleme mekanizmaları ile harekete geçmeyi tercih ettikleri bilinmektedir. Bu kapsamda, yürütülen bu tez çalışmasında, ülke ekonomilerinin sosyal anlamda gelişmesi noktasında son derece önemli bir kavram olan sosyal girişimcilik kadın cinsiyeti özelinde ele alınmıştır. Bu ele alınışın temelinde, kadın olmanın getirdiği zorlukların neler olduğunun belirlenmesi ve bu zorluklara yönelik kadın sosyal girişimcilerin hangi güdüleme mekanizmaları ile zorlukları aştığını ortaya çıkartmak yatmaktadır. Ashoka'ya bağlı olarak sosyal girişimcilik süreçlerini sürdüren bazı kadın girişimciler ile derinlemesine yapılan mülakatlar neticesinde, kadın girişimcilerin dört temel zorluk ile karşı karşıya kaldıkları ve bu zorlukları aşma noktasında genel kabul olarak içsel motivasyon faktörlerini kullanmayı tercih ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is accepted in the literature that women face various obstacles in their undertaking of social entrepreneurship processes. In the face of these obstacles, it is known that women social entrepreneurs do not remain silent, instead taking action against them through the use of some specific motivation mechanisms. In this context, in this thesis, social entrepreneurship, a fundamental driver of the social development of national economies, has been dealt with in the context of women's gender. The basis of this consideration is to identify the challenges of being a woman and to reveal the motivation mechanisms by which women social entrepreneurs overcome these difficulties. As a result of in-depth interviews with some women entrepreneurs who are continuing their social entrepreneurship processes under the Ashoka, it is concluded that women entrepreneurs face four basic difficulties and use intrinsic motivation factors as a general strategy to overcome these difficulties.