Dijital oyunların finansal potansiyeli ve Türkiye'ye sağladığı yararlar ile uygulama örneği
Financial potential of digital games, benefits to Turkey with practices
- Tez No: 640100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ALİ KÜÇÜKÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Oyun, toplumlar arasında bir iletişim ve kültür alışverişini sağlayan bir kavram olmuştur. Günümüzde bilgiye ulaşma hızının artması, teknolojinin gelişmesi ve elektronik aletlerin hayatımıza girmesi ile birlikte oyunlar dijitalleşerek küresel bir kavram halini almıştır. Oyunların dijitalleşmesi ile birlikte Dijital Oyun Sektörü de gelişerek gün geçtikçe sınırları genişleyen, devasa bir endüstri haline gelmiştir. İnsanların dijital oyunlara gösterdiği ilgi oyunların finansal potansiyelini yükseltmiş ve ekonomik olarak da sürekli gelişen bir sektör haline getirmiştir. Bu bağlamda çalışma çerçevesinde, sektöre yeni girecek kişi veya gruplar için fizibilite etüdü örneği yapılarak ekonomik, teknik, finansal, yasal ve örgütsel olarak analiz edilmiştir. Sektörde başarılı olmuş işletmeler örnek alınarak, pazarın ve işletmelerin kendi içindeki durumlarını derinlemesine görüşme uygulaması yapılarak incelenmiştir. Yaptığımız uygulamada, pazara yeni girecek kişi veya gruplar, başarılı olmuş işletmelerin vereceği öneri ve cevaplarla kendilerini pazara hazırlama olanağı bulmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Game has been a concept that provides a communication and cultural exchange between societies. Today, with the increasing speed of access to information, the development of technology and the introduction of electronic devices into our lives, in other words“by digitalizing”, games have become a global concept. With the digitalization of the games, the Digital Game Industry has evolved and has become a gigantic whose limits are expanding day by day. People's interest in digital games has increased the financial potential and has made it an ever-evolving industry. In this context, within the framework of the study, an example of feasibility study for individuals or groups planning to invest in the industry was analyzed economically, technically, financially, legally and organizationally. The successful companies in the sector were taken as an example and the situation of the market and the companies within themselves were examined through in-depth interviews. By choosing and examining successful companies as the case group in the industry, the situation of the market and the companies were examined through in-depth interviews. In our practice, it is aimed to find the opportunity to prepare people or groups that is planning to enter the industry with the suggestions and answers of successful companies.