Mavisel Yener'in 'Mavi zamanlar' adlı eserinde yer alan fiilimsilerin tespiti ve Türkçe öğretimi bakımından değerlendirilmesi
The determination of the verbals in the book of Mavisel Yener's Mavi Zamanlar and evaluating them in terms of the teaching Turkish
- Tez No: 640102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Fiilimsiler, dil bilgisi konuları arasında öğrencilerin kavramada zorlandıkları konuların başında gelmektedir. Dil bilgisi kurallarının ezberletilmeden sezdirilerek öğretilmesi önem teşkil etmektedir. Edebi metinlerin, dil bilgisi özellikle fiilimsi öğretiminde kullanılması sezdirerek öğretme hususunda faydalı olacaktır. Sezdirme yöntemi, yapılandırmacı yaklaşımı benimseyen Türkçe öğretim programıyla da uyum göstermektedir. Türkçe öğretim programının özel amaçlarından biri“Okuduğu, dinlediği/izlediğinden hareketle, söz varlığını zenginleştirerek dil zevki ve dil bilincine ulaşmalarının, duygu, düşünce ve hayal dünyalarını geliştirmelerinin sağlanmasıdır.”hususudur. Bu amacın 8. sınıf Türkçe öğretim programında yer alan kazanımlardan“Fiilimsilerin cümledeki işlevlerini kavrar”ile bir arada verilmesi edebi metinlerin kullanımı ile mümkündür. Bu çalışmada Mavisel Yener'in Mavi Zamanlar adlı eserinde yer alan fiilimsi gruplarının tahlili yer almaktadır. Çalışmada öncelikle eserde yer alan her bir fiilimsi grubu ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra eserde yer alan fiilimsi grupları tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise eserde yer alan sayfa, cümle ve kelime sayısına, incelenmiş olan 2285 adet fiilimsinin oransal dağılımı verilmiş ve edebi metinlerin Türkçe öğretiminde kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur. Öneriler kısmında ise fiilimsi öğretiminin edebi eserlerden yararlanılarak gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilmiş, eserde yer alan ve ders kitaplarında kullanılabilecek metinlere ve etkinliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The verbals are the leading topic amongst the other grammar topics that students have difficulty in comprehending. It is crucial to teach grammar rules sensed without being memorized. The use of literary texts in grammar, especially in verbals, teaching will be useful in regard to sensed teaching. Sensing method is adjusting with Turkish curriculum that adopts a constructivist approach. One of the special objectives of the Turkish curriculum is“To enrich vocabulary by based on what he/she is reading and to enable them to reach language pleasure and language consciousness to develop their feelings and imagination.”It is possible with the use of literary texts to achieve this goal together with the acquisition of“Comprehending the functions of verbals”which are among the 8th grade acquisitions by understanding. In this study, the analysis of the verbal groups in Mavisel Yener's Mavi Zamanlar is included. In the study initially, information about each verbal group is appear in. Later, the verbal groups in the book were identified. In the result of this study, the proportional distribution of the 2285 verbals was given according to the total pages, sentences and words in the book and the importance of the use of literary texts in terms of the Turkish Teaching is emphasized. In the suggestions of this study, how it should be the teaching verbals by using literary texts was stated, samples of the book and exercises are given for the use in the textbooks.