Mavisel Yener'in masal kitaplarının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Evaluation of Mavisel Yener's fairy tale books in terms of values education
- Tez No: 548582
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİLMİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Mavisel Yener'in masallarında verilmek istenen değerleri tespit etmek; incelenen masalların değerler eğitimindeki önemini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada Mavisel Yener tarafından kaleme alınan otuz dört masal incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşmeden faydalanılmış, literatür taraması ve içerik analizi yapılmıştır. Değerleri saptamak için otuz dört masal tek tek kodlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuramsal çerçeveden bahsedildikten sonra ikinci bölümde Mavisel Yener'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise masallardan elde edilen bulgular örneklerle sunulmuş, grafik ve tablolarla desteklenmiştir. Son olarak araştırmadan elde edilen sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda Mavisel Yener tarafından kaleme alınan otuz dört masalda on dokuz değer tespit edilmiştir. Bu değerler şunlardır: Sabır–kararlılık-inanç, özgüven, özdisiplin– çalışkanlık– zamanı verimli kullanma, dostluk-vefa, hoşgörü, sevgi, alçakgönüllülük, duyarlılık, sorumluluk, dürüstlük, güvenilirlik, saygı, adalet, cesaret, iyilik, yardımseverlik, paylaşma, merhamet, tutumluluk–kanaatkârlık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the values of the tales of Mavisel Yener who has an important place in children's literature and to reveal the importance of the studied tales in the values education. Thirty-four stories written by Mavisel Yener were examined in the study. In this study, the interview technique, as one of the qualitative research methods were used and literature review and content analysis were performed. Thirty-four fairy tales were individually coded to determine the values. The study consists of three parts. After mentioning the theoretical framework in the first chapter, the second part includes information about Mavisel Yener's life, literary personality and his works. In the third chapter, the findings obtained from the tales were presented with examples and supported by graphs and tables. Finally, the results and suggestions obtained from the study were included. As a result of the study, nineteen values were determined in the thirty four tales by Mavisel Yener. These values are: Patience-stability-faith, self-reliance, the self-discipline- diligence, efficient time management, friendship-loyalty, tolerance, love, humility, sensitivity, responsibility, honesty, reliability, respect, justice, courage, favor, helpfulness, sharing, pity, thrift-contentment.