Ortaokul matematik öğretmenlerinin kareköklü sayılar konusuna yönelik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Analysis of middle school mathematics teachers' pedagogical content knowledge about square root numbers
  1. Tez No: 640105
  2. Yazar: FEYZULLAH ORMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma ortaokul matematik öğretmenlerinin kareköklü sayılar konusundaki pedagojik alan bilgilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2019/2020 eğitim öğretim yılında Kayseri ili Melikgazi ilçesindeki 50 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubu, araştırmacı tarafından kolayca ulaşıldığı için uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. İlk aşamada ortaokul matematik öğretmenleri teknolojik-pedagojik alan bilgi ölçeğini cevaplandırmışlar ve mesleki deneyimlerine göre beş gruba ayrılmışlardır. İkinci aşamada bu öğretmenler arasından gönüllülük esasına göre seçilen farklı mesleki deneyime sahip beş ortaokul matematik öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre yüksek lisans mezunu ve mesleki deneyimi fazla olan öğretmenlerin diğer öğretmenlere göre kareköklü sayılar konusundaki pedagojik alan bilgilerinin daha iyi düzeyde olduğu görülmüştür.Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, ortaokul matematik öğretmenlerinin lisansüstü programlara kayıt olmaları teşvik edilmiştir. Ayrıca öğretmen eğitimine ve araştırmacılara yönelik önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the pedagogical content knowledge of middle school mathematics teachers about square root numbers.Case study model, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consists of 50 secondary school mathematics teachers in Melikgazi district of Kayseri in the 2019/2020 academic year. The study group was chosen by convenience sampling method because it was easily reached by the researcher.In the first stage, the participants responded to the technological-pedagogical content knowledge scale and were divided into five groups according to their professional experience.In the second stage, semi-structured interviews were conducted with five middle school mathematics teachers with different professional experience selected among these teachers on a voluntary basis. Descriptive analysis technique was used to analyze the data obtained from semi-structured interviews.Based on the findings, teachers who had master's degree and had more professional experience had better pedagogical content knowledge about square root numbers than other teachers.Finally, based on the findings of the current study,middle school mathematics teachers were encouraged to enroll in graduate programs. In addition, suggestions were made for teacher education and researchers.