Para borçlarının ifasında faiz
Interest in the payment of pecuniary debts
  1. Tez No: 640104
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEYMA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmamızın konusunu“Para Borçlarının İfasında Faiz”oluşturmaktadır. Kanunlarımızda para ve faiz kavramlarının tanımları bulunmamaktadır. Kanun koyucu bu önemli tanımlama işini doktrine bırakmıştır. Bununla birlikte uygulamaya yönelik olarak Türk Borçlar Kanunu'nda madde 88'de anapara faizi oranları, madde 99'da ülke parasıyla ödeme ve yabancı para borcu, madde 120'de temerrüt faizi oranları düzenlenmiştir. Yine Türk Ticaret Kanunu'nda madde 8, 9 ve 10 hükümlerinde ticari faize ilişkin hususlar düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler ve yargı kararları ışığında çalışmamızda ilk bölümde para ve para borcu kavramları, sonraki bölümlerde faiz kavramı ve faize ilişkin tartışmalı meseleler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Interest in the Payment of Pecuniary Debts”. Our laws contain the definition of neither the concept of money nor the concept of interest. The legislator leaves this important work to the doctrine. Nevertheless, principal interest rates in Article 88, payment by national currency, and foreign currency debt in Article 99, and default interest rates in Article 120 are regulated in the Turkish Code of Obligations. Issues regarding commercial interests are regulated in Articles 8, 9, and 10 of the Turkish Commercial Code. In the light of these regulations and decisions of the supreme court, in the first section, the concepts of money and pecuniary debt; in the following sections, the concept of interest and controversial issues regarding interest are discussed.