Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının 12. sınıf üstel ve logaritma fonksiyonları öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
The effect of realistic mathematics education approach on student success in teaching 12th grade exponential and logarithm functions
  1. Tez No: 640124
  2. Yazar: KORAY ÇAMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BERNA BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yaklaşımına dayalı olarak yapılan öğretim ile ortaöğretim 12. sınıf üstel ve logaritma fonksiyonları konusunun öğretiminin öğrenci başarısına, kalıcılığına ve tutumuna olan etkisini incelemektir. Çalışmanın katılımcılarını 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Kayseri ilinde öğrenim görmekte olan Talas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki altmış bir 12. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın yöntemi ön test – son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Bu yöntemin kullanılmasının nedeni farklı iki lisedeki öğrencilerin birinin kontrol grubu diğerinin de deney grubu olarak oluşturulmasıdır. İki grubun birbirine denkliğini belirlemek için ise 11. sınıf matematik dersi karne notlarından ve uzman görüşü alınarak hazırlanmış 20 soruluk çoktan seçmeli bir denkleştirme testinden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, üstel ve logaritma fonksiyonları konusu ile ilgili ön test ve son testten oluşan başarı testleri, tutum anketi ve bir görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.00 istatistik programı kullanılmıştır. Analiz yapılırken bağımsız örneklemler t testi, bağımlı örneklemler t testi, Shapiro - Wilk normallik testi kullanılmıştır. Bu testler sonucunda ortaöğretim 12. sınıf üstel ve logaritma fonksiyonları konusunun GME' ye dayalı öğretiminin geleneksel yönteme göre öğrenci başarısı üzerinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre üstel ve logaritma fonksiyonları konusuna yönelik tutumları daha olumlu olmuştur. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin GME' ye dayalı öğretim için oluşturdukları görüşlerinin olumlu olduğu ve GME' ye uygun yapılan öğretimin öğrenme kalıcılığını artırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle meslek lisesi için çok uygun bir yöntem olan GME' nin diğer lise türleri için de kullanılması önerilebilir. Ayrıca matematik öğretmenlerinin GME yaklaşımı ile ilgili hizmet içi eğitime yönlendirilip, bu yöntemin tüm okullarda yaygınlaştırılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of teaching based on Realistic Mathematics Education (RME) approach and teaching of 12th grade exponential and logarithm functions on student achievement, permanence and attitude. The participants of the study consist of sixty one 12th grade students in Talas Atatürk Vocational and Technical Anatolian High School and Hürriyet Vocational and Technical Anatolian High School in Kayseri in the 2019-2020 academic year. The method of the study is a pretest - posttest paired semi-experimental pattern with control groups. The reason for using this method is that one of the students in two high schools is formed as a control group and the other as an experimental group. In order to determine the equivalence of the two groups, 11th grade mathematics lesson report scores and a 20-question multiple-choice equalization test prepared with expert opinion were used. Achievement tests which consist of pretest and posttest related to exponential and logarithm functions, attitude questionnaire and an interview form were used as data collection tools. SPSS 22.00 statistical program was used to analyze the data. While making analysis, independent samples t test, dependent samples t test, Shapiro - Wilk normality test were used. As a result of these tests, it was concluded that teaching the subject of secondary education 12th grade exponential and logarithm functions based on RME is more effective on student achievement than the traditional method. Experimental group students have more positive attitudes towards exponential and logarithm functions than control group students. In addition, it was observed that the opinions of the students in the experimental group formed for the education based on RME were positive and that the teaching conducted in accordance with RME increased the learning permanence. It can be suggested to use RME, which is a very suitable method especially for vocational high schools, for other types of high schools. In addition, it can be ensured that mathematics teachers are directed to in-service training related to RME approach and this method can be expanded in all schools.