Sınıf öğretmeni adaylarının hayat bilgisi öğretimine yönelik tutumları ile çoklu zekâ kuramı uygulamalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relations between attitudes of teaching social studies and applications of multiple intelligence theory for primary school teacher candidates
  1. Tez No: 640123
  2. Yazar: EZGİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ONUR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının hayat bilgisi öğretimine yönelik tutumları ile çoklu zekâ kuramı uygulamalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma grubunu Artvin Çoruh Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 3. sınıfta öğrenim gören Hayat Bilgisi Öğretimi dersini almış 294 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Sarikaya, Özgöl ve Yılar (2017) tarafından geliştirilen“Hayat Bilgisi Öğretimi Tutum Ölçeği”ve Kılıç (2008) tarafından geliştirilen“Çoklu Zekâ Kuramı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin toplanması ve çözümlenmesi sürecinde betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin incelenmesinde iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, Kruskal Wallis H testinin anlamlı çıkması durumunda, farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını anlamak için post-hoc test olarak Mann Whitney U testi kullanılmış, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relations between attitudes of social studies and multiple intelligence theory for primary school teacher candidates. The research implemented relational scanning model as a quantitative research model. The research group consists of 294 3rd grade University students that already passed social studies lecture from Artvin Coruh, Bursa Uludag, Ege and Eskisehir Anadolu Universities. In this research, the personnel information sheet created by the researcher,“Social studies teaching attitude scale”developed by Sarıkaya, Özgöl, Yılar (2017) and“Multiple intelligence theory attitude scale”by Kılıc (2008) were used. In the progress of data collection and data analysis descriptive statistics were used. Collected data were analyzed with the usage of SPSS 20.0 software. During the data analysis, Mann Whitney U test used for comparison of two groups, for groups more than two Kruskal Wallis H used for the comparison, in case Kruskal Wallis H test results showed meaningful results, Mann Whitney U test used as post-hoc test, correlation and regression analysis used in order to understand from which group the difference comes from.