Âşık Ezgili Kevser'in hayatı, sanatı ve şiirleri
Âşik Ezgili Kevser's life, poetry and poems
- Tez No: 640133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma; âşık edebiyatı dahilinde ürünler ortaya koyan, varlık gösteren kadın âşıkların önemini açıklamak, erkek âşıklar kadar bu gelenek içerisinde güçlü ve yetkin olduklarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilimdalı bünyesinde gerçekleştirilen ve yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırmanın konusunu Âşık Ezgili Kevser'in hayatı, sanatı ve şiirleri oluşturmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, kapsam ve sınırlılıklarına yer verilmiş; kavramsal çerçeve hakkında bilgi verilmiş ve kullanılan yöntem açıklanmıştır. Türkiye sahası âşıklık geleneği hakkında genel bir bakış ve Türkiye sahası âşıklık geleneğinden kadın aşıkların yeri ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; Âşık Ezgili Kevser'in hayatı, âşıklık gelenekleri (mahlas alma, usta çırak ilişkisi, saz çalma vb.) bakımından incelenip âşığın ifadelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Âşık Ezgili Kevser'in 65 şiiri; biçim, içerik, dil ve üslup özellikleri bakımından incelenip değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler bölümü yer alırken çalışmada faydalanılan yazılı ve sözlü kaynaklar, kaynakça bölümünde yer almıştır. Âşık Ezgili Kevser'den elde edilen 65 şiir alfabetik olarak sıraya konulmuş, sıraya konulan bu şiirler“AEK”kodu ile ekler bölümünde gösterilmiştir. Ekler bölümünde ayrıca âşık ile ilgili fotoğraf ve gazete haberleri de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to highlight the importance of female minstrel who have created works and made their presence felt in minstrel literature and to point out that they are as strong and competent as male asiks in this tradition. The study was conducted within the constitution of Çağ University, Department of Turkish Language and Literature. As prepared master's thesis, the subject of this research is Âşık Ezgili Kevser's life, poetry and poems. This study consists of four parts. In the first part, with the subject, aim, method, scope and limits of the study it gives attention to general overview towards Turkish minstrel tradition and scientific knowledge about the role and place of female minstrel. In the second part, Âşık Ezgili Kevser's life is assessed in terms of minstrel tradition (using fictitious name called mahlas, relationship between the master and the apprentice, playing saz etc.) and statements of Âşık Ezgili Kevser take place as the resource person. In the third part, Âşık Ezgili Kevser's 65 poems have been examined with regard to form, content, language and genre and evaluations have been made. While result and suggestion part takes place in the fourth part, written and oral sources are available in bibliography part. Âşık Ezgili Kevser's 65 poems have been put order alphabetically and these poems have been displayed with AEK code in attachment section. Attachment section also includes photos and newspaper reports about Âşık Ezgili Kevser.