Hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında geç gadolinyum tutulumu, frontal QRS-T açısı ve 5 yıllık ani kardiyak ölüm arasındaki ilişki
Frontal QRS-T angle as an indicator of late gadolinium enhancement detected by cardiac MRI in patients with hypertrophic cardiomyopathy
  1. Tez No: 640174
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KALKAN, DR. ALİ RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hipertrofik kardiyomiyopati (HKM) hastalarında kardiyak MRG ile saptanan geç gadolinyum tutulumu (GGT), elektrokardiyografi (EKG) üzerinden tespit edilen QTc süresi ve QRS-T açısı gibi repolarizasyon göstergeleri ile Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) son HKM kılavuzunda hesaplanması önerilen 5 yıllık ani kardiyak ölüm (AKÖ) risk skoru arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya HKM tanısı ile takip ve tedavi altında olan kardiyak MRG yapılmış ardışık 88 hasta dahil edildi. Bu hastalar kardiyak MRG'de GGT olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların dosyaları retrospektif taranarak, elde edilen veriler üzerinden 5 yıllık AKÖ risk skorları hesaplandı. Ayrıca 12 derivasyonlu elektrokardiyogram (EKG) kayıtları kullanılarak QTc süresi ve QRS-T açısı için ölçümler yapıldı. Bulgular: Kardiyak MRG ile 88 HKM hastasının 41'inde (%46.6) GGT tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between late gadolinum enhancemet detected by cardiac MRI, repolarization indicators such as QTc time and QRS-T angle detected by electrocardiography in hypertrophic cardiomyopaty with the 5-year sudden cardiac death (SCD) risk score recommended to be calculated in the latest ESC HCM guideline. Method: 88 consecutive patients who underwent cardiac MR imaging with HCM diagnosis and treatment were included in the study. These patients were divided into two groups according to the presence of LGE in cardiac MR. 5-year SCD risk scores were calculated based on the data obtained by scanning the files of all patients retrospectively. In addition, measurements were made using 12-lead ECG recordings for QTc duration and QRS-T angle. Results: LGE was detected in 41 (46.6%) of 88 HCM patients with cardiac MRI.