Hipertrofik kardiyomiyopatide miyokardiyal fibrozisin değerlendirilmesinde kardiyak manyetik rezonans T1, T2 haritalama teknikleri ile strain analizinin etkinliği
The efficacy of cardiac magnetic resonance T1 and T2 mapping techniques and strain analysis in the assessment of myocardial fibrosis in hypertrophic cardiomyopathy
  1. Tez No: 929375
  2. Yazar: BEHLÜL ATALAY
  3. Danışmanlar: UZMAN ESİN KURTULUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hipertrofik kardiyomiyopatide (HKMP) miyokardiyal fibrozis kardiyak manyetik rezonans (KMR) görüntülemede geç gadolinyum tutulumuyla (GGT) gösterilir. Ancak GGT değerlendirmenin kontrast madde kullanımına bağlı bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, HKMP'de miyokardiyal fibrozisin global ve segmental değerlendirilmesinde kontrastsız parametreleri araştırmak ve ileri KMR teknikleri olan T1-T2 haritalama ve KMR-Feature Tracking strain görüntülemenin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ekim 2022- Kasım 2024 tarihleri arasında 120 HKMP hastası ve 30 kontrol grubu bu tek merkezli retrospektif çalışmaya dahil edildi. Tüm KMR çekimleri 1,5 Tesla MR sisteminde (Ingenia Evolution, Philips Medical System, Best, Hollanda) gerçekleştirildi. HKMP hastaları fibrozis oranlarına göre 3 gruba ayrıldı (GGT yok, GGT%15). Sol ventrikül (SV) morfolojik ve fonksiyon ölçümleri, global ve segmental T1-T2 haritalama ve strain analizleri tüm hastalarda yapılarak gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Ayrıca, T1-T2 haritalama ile global strain değerleri GGT
Özet (Çeviri)
Aim: Myocardial fibrosis in hypertrophic cardiomyopathy (HCM) is demonstrated by late gadolinium enhancement (LGE) on cardiac magnetic resonance imaging (CMR). However, the assessment of LGE has potential drawbacks due to the use of contrast agents. Therefore, the aim of our study is to investigate non-contrast parameters for global and segmental evaluation of myocardial fibrosis in HCM and to evaluate the efficacy of advanced CMR techniques, including T1-T2 mapping and CMR-Feature Tracking strain imaging. Materials and Methods: This single-center retrospective study included 120 HCM patients and 30 control subjects between October 2022 and November 2024. All CMR examinations were performed on a 1.5 Tesla MRI system (Ingenia Evolution, Philips Medical System, Best, Netherlands). HCM patients were categorized into three groups based on the extent of myocardial fibrosis: no LGE, LGE