Çok kriterli karar verme yöntemleri ile Türkiye'de nükleer santral kuruluş yeri seçimi
Multiple criteria decision making methods nuclear power plant site selection in Turkey
- Tez No: 640178
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişen teknoloji ve artan nüfus her geçen gün insanların enerji ihtiyacını arttırmaktadır. Bu bağlamda gelişen ekonomisi ve artan nüfusu ile Türkiye'nin de enerji ihtiyacı kritik bir önem arz etmektedir. Ancak Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılarken dışa bağımlılıktan kurtulması için kendi nükleer enerji santrallerini kurması gerekecektir. Bunun için de uygun seçenek ile nükleer santral kuruluş yeri seçimini yapması önem arz etmektedir. Türkiye'de nükleer santral kuruluş yeri seçiminde karar verilirken amaç, en iyi faydayı sağlayacak olan alternatifi belirlemektir. Karar verme analizinin çıkış noktası da bu duruma bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Alternatiflerin değerlendirilmesi ve optimal (en iyi) tercihin yapılması temel amaçtır. Bunun için birden fazla uzman kurum ile, birçok alternatif arasından doğru olan alternatifi seçmek için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel değerlendirme kriterlerini bir arada irdeleyen Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), ELECTRE (Elimination and Choice Translating Reality) ve PROMETHEE yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology and increasing population increase the energy needs of people every day. In this context, with its developing economy and growing population, Turkey's energy needs are of critical importance. However, Turkey will need to build its own nuclear power plants in order to meet its energy needs and get rid of external dependence. For this reason, it is important to choose the appropriate nuclear power plant establishment site. The aim is to determine the alternative that will provide the best benefit when deciding on the location of the establishment of nuclear power plants in Turkey. The starting point of decision making analysis has emerged depending on this situation. The main goal is to evaluate the alternatives and make the optimal (best) choice. For this purpose, Multiple Criteria Decision Making techniques were used to select the right one among many alternatives with more than one expert institution. In the study, analytical hierarchy process (AHP), ELECTRE and PROMETHEE method were applied, which examined the qualitative and quantitative evaluation criteria together.