Bortezomib ile ellajik asit, ferulik asit ve kafeik asit kombinasyonlarının Caco-2, A549 ve 3T3 hücrelerinde sinerjistik sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of synergistic cytotoxic effects of bortezomib and ellagic acid, ferulic acid, caffeic acid combinations on Caco-2, A549 and 3T3 cells
- Tez No: 640177
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRİŞ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kanserin önlenmesi ve tedavisi için antioksidan etkileri nedeniyle birçok fenolik asitlerin kullanıldığı araştırmalara olan ilgi giderek artmaktadır. Yapılan birçok çalışmada sunulan veriler fenolik asitlerin hücre canlılığını azaltmada, hücre döngüsünü modüle etmede ve apoptoz indüksiyonu ile tümör ilerlemesini kontrol etmede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Proteozom inhibitörlerinden biri olan bortezomibin multiple myeloma için spesifik etkisi olmakla beraber küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, pankreas, meme kanseri gibi birçok kanser türlerinde de etkili olduğu çeşitli çalışmalarda mevcuttur. Bu tez çalışmasında, bortezomibin ellajik asit, ferulik asit, kafeik asit ile kombine olarak, A549, Caco-2 ve 3T3 hücre hatları üzerindeki sinerjistik sitotoksik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için Caco-2, A549 ve 3T3 hücrelerinde bortezomib, ellajik asit, ferulik asit ve kafeik asitin belirli konsantrasyonlarda tekli ve kombin uygulamalarının sitotoksik etkileri MTT yöntemi ile araştırılmış ve her bir hücre hattı için CDI (İlaç etkileşim katsayısı) değerleri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, Caco-2 ve A549 hücrelerinde, 3.125-25 µM konsantrasyonlar aralığında, bortezomib ile fenolik asit kombinasyonlarının kontrole göre hücre canlılığını önemli ölçüde azalttığı belirlenmiş olup, 3T3 hücrelerinde ise bortezomib + ferulik asit ve bortezomib + kafeik asit kombinasyonlarının belirgin sitotoksik etkisi görülmüştür. CDI hesaplama sonuçlarına göre, 3.125 µM konsantrasyondaki bortezomib + kafeik asit kombinasyonunun Caco-2 hücrelerinde güçlü sinerjist etki, 3.125 µM konsantrasyondaki bortezomib + ferulik asit ve bortezomib + kafeik asit kombinasyonlarının da 3T3 hücrelerinde güçlü bir sinerjist etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is growing interest in research using many phenolic acids due to their antioxidant effects for the prevention and treatment of cancer. The data presented in many studies have shown that phenolic acids can play important role in reducing cell viability, modulating the cell cycle and controlling tumor progression by induction of apoptosis. Although bortezomib, one of the proteosome inhibitors, has specific effect for multiple myeloma, there are various studies that it is also effective in many types of cancer. In this thesis, it is aimed to determine the synergistic cytotoxic effects of bortezomib on A549, Caco-2 and 3T3 cell lines in combination with ellagic acid, ferulic acid and caffeic acid. The cytotoxic effects of bortezomib, ellagic acid, ferulic acid and caffeic acid in some concentrations in Caco-2, A549 and 3T3 cells were investigated by MTT method and CDI values were calculated. As a result, it was determined that the combinations of bortezomib and phenolic acids significantly decreased cell viability on Caco-2 and A549 cells in the concentration range of 3.125-25 µM. Bortezomib + ferulic acid and bortezomib + caffeic acid combinations showed important cytotoxic effect on 3T3 cells. According to the results of the CDI ,in the 3.125 µM the combination of bortezomib and caffeic acid showed strong synergistic effect on Caco-2 cells, while bortezomib and ferulic acid, bortezomib and caffeic acid at the same concentration showed strong synergistic effect on 3T3 cells.