Enstrüman çalan bireylerde ön kol bandı ortezinin ağrı, fonksiyonellik ve kavrama kuvveti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of front arm band orthosis on pain, functionalite and grip force evaluation to person of play instrument
  1. Tez No: 640179
  2. Yazar: TUBA ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, enstrüman çalan bireylerde ön kol bandı ortezinin ağrı, fonksiyonellik ve kavrama kuvveti üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tasarlandı. Çalışmamıza Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi'nde enstrüman çalan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 30 birey dahil edildi. Bireylerin yaş, boy, kilo, meslek, medeni durum, etkilenen ve dominant taraf, sigara- alkol kullanımı, kronik hastalık varlığı, düzenli ilaç kullanma durumları, cerrahi hikaye geçmişi ve cihaz geçmişi kaydedildi. Ortez kullanımından önce ve sonra katılımcıların; ağrı durumlarını değerlendirmek için“McGill Melzack Ağrı Anketi”ve“Görsel Analog Skalası”, yaşam kalitesini değerlendirmek için“Kısa Form 36 (KF-36) Yaşam Kalitesi Anketi”ve üst ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek için“Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH-T)”kullanıldı. Bireylerin ortez kullanımı öncesi ve sonrasında kavrama kuvvetleri Jamar dinamometre cihazı (Sutton in Ashfield, UK) ile değerlendirildi. Veriler STATISTICA version 13.5.0.17 programıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the effect of forearm band orthosis on pain, functionality and grip strength in individuals playing instruments. In our study, 30 individuals who played instruments and met the inclusion criteria in Fatih Municipality Sulukale Art Academy were included. As personal information age, height, weight, occupation, marital status, affected and dominant side, cigarette-alcohol use, presence of chronic disease, regular drug use, surgical history and device history were recorded. Before and after the use of orthoses;“McGill Melzack Pain Questionnaire”and“Visual Analogue Scale”were used to evaluate pain conditions,“SF-36 (Short Form 36) Quality of Life Questionnaire”and“The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH)”Questionnaire to evaluate upper extremity functionality. The grip strength of individuals before and after orthotic use was evaluated with Jamar dynamometer device. The data were analyzed with STATISTICA version 13.5.0.17 program.