Buğday + fiğ karışık ekimi, yalın buğday hasadı
The wheat + vetch mixture sowing, alone wheat harvest
- Tez No: 640223
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Araştırma, kışlık buğday+macar fiğ karışık ekim üzerine azot dozu uygulamalarının buğdayın verim ve bazı kalite özelliklerine etkisini karşılaştırmak amacıyla 2017-18 vejetasyon döneminde Isparta koşullarında yürütülmüştür. Deneme yalın buğday üretimi ve 20 kg/da Tosunbey ekmeklik buğday tohumu + 4.5 kg/da Tarm Beyazı-98 macar fiği karışımı üzerine 0 (azotsuz), 5, 7.5 10 ve 12.5 kg/da azot dozu uygulanarak, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Buğday+fiğ karışık ekim üzerine uygulanan azot dozlarının buğdayın bitki boyu, başak boyu, hektolitre ağırlığı, tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, protein oranına etkisi istatistiksel olarak %0.01 düzeyinde önemli, bin tane ağırlığına etkisi ise önemsiz olmuştur. En yüksek tane verimi (319.9 kg/da) ve protein oranı (%13.9) karışık ekim+12.5 kg/da azot dozunda belirlenmiştir. Ancak karışık ekim+10 ve 12.5 kg/da azot dozu ile geleneksel buğday üretimi arasında istatistiksel olarak fark çıkmamıştır. Buğday + fiğ karışık ekiminin toprağın organik madde, EC değeri, pH, kireç ve azot içeriğine etkisi istatistiksel olarak önemli olmamıştır. Yalın buğday ekimi ve ekim öncesi toprak özellikleri ile karşılaştırıldığında, karışık ekimin toprağın organik madde ve azot içeriğine etkisi çok düşükte olsa pozitif yönde bir eğilim göstermiştir. Toprağın EC değeri, pH ve kireç oranı birbirine oldukça yakın olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with aim to compare of yield and some quality characteristics of wheat of nitrogen dose treatment on winter wheat+ Hungarian vetch mixed cropped in Isparta conditions during 2017-18 growing season. The experiment was set up as randomized complete block design with three replications by conventional wheat sowing and 0 (non-nitrogen), 5, 7.5 10 and 12.5 kg da-1 nitrogen doses treatment on Tosunbey bread wheat seed+Tarm Beyazı-98 Hungarian vetch mixed cropping.