Kompozit yamayla takviye edilmiş çekmeye maruz ve içinde değişken merkezli dairesel delik bulunan plakanın gerilme analizi
Tension analysis of the plate with composite patch, without reinforced pulling and a various center circular hole
  1. Tez No: 640233
  2. Yazar: YASEMİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; kompozit yamayla takviye edilmiş çekmeye maruz ve içinde değişken merkezli dairesel delik bulunan plakanın gerilme analizi sayısal olarak incelenmiştir. Alüminyum plaka malzemesi Al-T3-2024'dür. Cam elyaf takviyeli kompozit malzeme bindirme bağlantısında kullanılmıştır. Yapıştırıcı DP460 bağlantı malzemesi olarak kullanılmıştır. Sonlu elemanlar analiz programı olan ANSYS 14.5 yardımıyla sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada; yama kalınlığı, yapıştırıcı kalınlığı, alüminyum levha kalınlığı, yama boyu, delik çapı, delik merkezinin konumunun değişimlerinin çekmeye etkisi araştırılmıştır. Her numune için reaksiyon kuvvetleri bulunmuştur. σx, σz, τxz gerilme dağılımları incelenmiş ve grafiklerle gösterilmiştir. Yama uzunluğu artıkça yapışma yüzeyi arttığı için numunelerin mukavemeti artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The stress analysis of the plate, which is exposed to tensile reinforced with composite patches and which has a circular hole with a variable center, is numerically examined. Aluminum plate material is Al-T3-2024. Glass fiber reinforced composite material was used as thrust connection. It was created using DP460 adhesive material as bonding material. ANSYS 14.5, a finite element analysis program, was used for numerical analysis. In this analysis, the effects of patch thickness, adhesive thickness, aluminum plate thickness, patch length, hole diameter, location of the hole center on the shrinkage were investigated. Reaction forces were found for each sample. Stress distributions of σx, σz, τxz are examined and shown in graphics. As the patch length increases, the strength of the samples increases as the adhesion surface increases