İnsan kaynakları uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin bireysel ve örgütsel performansa olan etkileri
The effects of the relationship between human resources practices and organizational commitment on individual and organizational performance
- Tez No: 640258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmeyle birlikte teknolojinin geldiği nokta, nitelikli insan gücünün ve buna bağlı bazı kavramların önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, insan kaynakları uygulamalarının bireysel ve örgütsel performansa etkileri, bireysel ve örgütsel performans ile insan kaynakları uygulamaları arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın rolü olmak üzere beş farklı hipotez test edilmiştir. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve bireysel performans algısını belirlemek için Yılmaz T. (2012) tarafından geliştirilen Yüksek Performanslı İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları ve Algılanan Bireysel Performans Ölçeği, örgütsel performans algısını belirlemek için Subaşı (2018) tarafından geliştirilen Örgütsel Performans Ölçeği, örgütsel bağlılık algısını ölçmek için ise Allen ve Meyer tarafından geliştirilerek Akar (2018) tarafından kullanılan Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma özel sektörde görev alan beyaz yaka çalışan grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ankete 304 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 22.0 yazılım programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current state of globalization and technology increases the importance of qualified workforce and some related concepts. In this study, five different hypotheses were tested on the effects of human resources practices on individual and organizational performance, the role of organizational commitment in the relationship between individual and organiza-tional performance and human resources practices. High Performance Human Resources Management Practices and Perceived Individual Performance Scale developed by Yılmaz T. (2012) was used to determine the perception of the human resources management and individual performance, Organizational Performance Scale developed by Subaşı (2018) was used to determine the organizational performance perception, Organizational Commitment Scale developed by Allen and Meyer and used by Akar (2018) was used to measure the perception of organizational commitment. The research was conducted on the white collar employee group working in the private sector. 304 people participated in the online survey. The data obtained were analyzed with IBM SPSS 22.0 software program.