İnsan kaynakları yönetim uygulamaları, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler
The relationships among human resource management practices, job satisfaction and organizational commitment
- Tez No: 381953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı, işletmelerin insan kaynakları yönetim uygulamaları (İKYU) ile çalışanların iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymak ve bu konuda yapılmış araştırmalara katkıda bulunmaktır. Araştırma Eskişehir, Bozüyük/Bilecik ve Kemalpaşa/İzmir Organize Sanayi Bölgelerinde, plastik ve seramik sanayinde faaliyet gösteren üç ayrı işletmeden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik olarak değerlendirmeye alınan 207 adet anketin verileri, SPSS 20.0 istatistik programı kullanılarak spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, İKYU ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasında istatiksel açıdan anlamlı ve şiddetli ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine whether there is a relationship between human resources management practices (HRMPs), employees' job satisfaction and organizational commitment and to contribute to the knowledge on this issue. The research was conducted on the employees who are choosen through convenience sampling. The employees have been working in three companies operating in the plastic and seramic sectors of Eskişehir, Bozüyük/Bilecik and Kemalpaşa/İzmir. The data from 207 employees were analyzed via spearman corealtion analysis at the SPSS 20.0. As a result, the significant relationships between the HRMPs, job satisfaction and organizational commitment have been detected.