Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile algılanan sosyal destek ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and perceived social support and attachment styles in adolescents
  1. Tez No: 640323
  2. Yazar: AYŞENUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ile algılanan sosyal destek ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 9, 10, 11, 12.sınıflarda eğitim gören 349 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (ESMBÖ), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ), Aile ve Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASD-AL, ASD-AR) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından elde edilen verilerin normal dağıldığı tespit edilmiş“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin incelemek içinse korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; sosyal medya bağımlılığı ile kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile güvenli bağlanma arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aileden algılanan sosyal destek ile kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aileden algılanan sosyal destek ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki diğer araştırma bulguları ışığında tartışılmış ve araştırma sonuçlarına göre araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the relationship between social media addiction and perceived socail support and attachment sytles in adolescents. In this research, relational survey model which is one of the quantitative research methods was preferred. The study group of the research consisted of 349 students studying at 9th, 10th, 11th, and 12th grades in the 2018-2019 academic year. Social Media Addiction Scale for Adolescents, Three Dimensional Attachment Styles Scale, Perceived Social Support Scale from Family and Friends and the Personel Information Form which was developed by the researcher for the data collection purposes of her study. The IBM SPSS 21 Windows package program was used for the analysis of the data. The data obtained by the researcher was found to be normally distributed and ''t-test'' , ''one way anova'' were used. In order to determine the socio-demographic characteristics of the individuals,“Frequency”analysis was performed. Correlation analysis was used to examine the hypotheses of the study. As a result of research; a positive relationship was found between social media addiction and avoided and worried-unstable attachment. There was a negative relationship between social media addiction and secure attachment. There was a negative relationship between perceived family support and avoided and anxious-unstable attachment. A positive relationship was found between family perceived social support and secure sttachment. The findings of the study were discussed in the light of previous literature, and suggestions were presented to researchers and practicioners on the basis of the results.