Farklı üre uygulamalarının fındıkta mineral beslenme ve verim üzerine etkisi
Effect of different urea applications on yield and mi̇neral nutrition in hazelnut
  1. Tez No: 640482
  2. Yazar: TUĞBA KEBAPCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Deneme, 2017-2018 ve 2018-2019 yıllarında Ordu-Gölköy yöresinde Çakıldak fındık çeşidinin hâkim olduğu çiftçi bahçesinde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf parselleri deneme deseninde yürütülmüştür. Farklı üre uygulamalarının yaprak N konsantrasyonu, yaprak mineral beslenmesi, fındık meyve verimi ve randımanı üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Toprak analiz değerlerine göre 26 kg N da-1 üre gübresi iki farklı metod ve dönemde uygulanmıştır. Birinci denemede, Üre (26 kg N da-1) tek seferde (1150 g ağaç-1- üre) yüzeye sepme ve toprak derinliğine (0-10 cm ) gömme şeklinde olmak üzere uygulanmıştır. İkinci denemede ise Üre (26 kg N da-1) iki eşit parçaya bölünerek (13+13 kg N da-1: 575 g+575 g ağaç-1 -üre ) ilk kısmı tomurcuk patlatma (Mart ayı) döneminde olmak üzere diğer kısmı da fındık olum dönemi başında (Mayıs ayı) yüzeye serpme ve yüzey altına (0-10 cm) gömme şeklinde uygulanmıştır. Farklı yöntem ve dönemlerde ürenin 26 kg N da-1 uygulanmasıyla yaprakların N konsantrasyonunda artış sağladığı saptanmıştır. Denemenin birinci yılında, kontrol bitkisinin yaprak N konsantrasyonu %1.34 iken topraktan yüzey altına iki eşit parçaya bölünerek üre uygulanması sonucunda yaprak N konsantrasyonu %2.21 olarak belirlenmiştir. İkinci yıl yapılan çalışma sonuçlarına göre ise; kontrol bitkisinin yaprak N konsantrasyonu %1.82 iken ürenin yüzey altına iki eş parçaya bölünerek 0-10 cm derinliğe gömülmesi sonucunda N konsantrasyonu %2.10 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in a farmer orchard with Çakıldak hazelnut variety in the vicinity of Ordu-Gölköy in 2017-2018 and 2018-2019 years. The experiment was carried out in a completely randomized design. The effects of different urea applications on leaf N concentration, leaf mineral nutrition, nut fruit yield and yield were determined. Considering the data of soil analysis, 26 kg N da-1 urea was applied using two periods and methods. In the first experiment, a single dose of urea (26 kg N da-1) was applied onto the soil surface and into 0-10 cm soil depth. In the second experiment, urea (26 kg N da-1 soil) was split into two equal parts (13+13 kg N da-1) and the first part was applied at budding stage (March) and the other part was applied at hazelnut ripening period (May) as N1 (13+13 kg N da-1) surface broadcasting and into 0-10 cm soil depth. In different methods and periods, Tthe application of 26 kg N da-1 urea fertilizer resulted in an increase in leaf N concentrations. In the first year of the experiment, the leaf N concentration of the control plant (N0) was 1.34% whereas it was 2.21% in both above N1 (26 kg N da-1) and below N1 (13+13 kg N da-1) soil surface applications. A similar trend was appeared in the second year of the experiment. Accordingly, the leaf N concentration of the control plant (N0) was 1.82% while it was found as 2.10% in N1 (13+13 kg N da-1) below soil application into 0-10 cm soil depth.