Farklı ekim zamanı ve gübre uygulamalarının buğdayda verim ve verim özellikleri üzerine etkisi
The effect different sowing times and fertilizer applications on yield and yield characteristics in wheat
  1. Tez No: 1002195
  2. Yazar: FATİH ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, farklı ekim zamanı ve gübre uygulamalarının buğdayda verim ve verim özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla Trakya Bölgesi' nde yaygın olarak yetiştirilen Masaccio ekmeklik buğday çeşidi ile Kırklareli İli Lüleburgaz İlçesinde yürütülmüştür. Çalışma 2021-2022 ve 2022-2023 yetiştirme dönemlerinde, tesadüf bloklarına bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü kurulmuştur. Çalışmada tane verimi, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve protein oranı incelenmiştir. Tane verimi bakımından çalışmanın her iki yılında da farklı ekim zamanları (ilk yıl iki, ikinci yılı üç) ve taban gübre uygulamaları (DAP ve 20.20.0) ile üst gübrenin tek seferde ve ikiye bölünerek verilmesi istatistiki olarak önemli saptanmıştır. Her iki yılda da ortalama tane verimi birinci ekim zamanında yüksek çıkmıştır. Ortalama tane verimi, iki yılda da 20.20.0 gübresi uygulanan alanlarda en yüksek tespit edilmiştir. En yüksek ortalama tane verimi her iki çalışma yılında da iki üre uygulamasının yapıldığı alanlarda saptanmıştır. İki yıl süresince yürütülen çalışmada, verim ve verim kriterlerinin birinci ekim zamanında yüksek çıktığı saptanmıştır. Kalite özellikleri ise ekim zamanlarına göre değişim göstermekle birlikte genelde birinci ekim zamanında en yüksek tespit edilmiştir. Taban gübresiz (1), 20.20.0 (2) ve DAP (3) gübresi uygulamasında en yüksek değerler genel olarak 20.20.0 gübresi uygulamasında saptanmıştır. Üst gübrenin (% 46 üre) bir (1) veya ikiye bölünerek (2) verilmesinde en yüksek değerler ikiye bölünerek uygulanan alanlarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different sowing times and fertilizer applications on grain yield and yield components of wheat, using the bread wheat cultivar Masaccio, which is widely grown in the Thrace Region. The experiment was carried out in the Lüleburgaz district of Kırklareli Province during the 2021–2022 and 2022–2023 growing seasons. The study was established with three replications according to a split-plot design arranged in a randomized complete block design. Grain yield, spike length, number of grains per spike, grain weight per spike, thousand-kernel weight, hectoliter weight, and protein content were evaluated. In terms of grain yield, different sowing times (two in the first year and three in the second year), basal fertilizer applications (DAP and 20-20-0), and top fertilizer application methods (single versus split application) were found to be statistically significant in both years of the study. In both years, the highest average grain yield was obtained at the first sowing time. The highest mean grain yield over the two-year period was recorded in plots treated with the 20-20-0 compound fertilizer. Additionally, the highest average grain yield in both experimental years was observed in plots where urea fertilizer was applied in two split applications. Throughout the two-year study, yield and yield components were found to be higher at the first sowing time. Although quality traits varied depending on sowing time, they were generally highest at the first sowing time. Among the basal fertilizer treatments—no basal fertilizer (1), 20-20-0 (2), and DAP (3)—the highest values were generally obtained from the 20-20-0 fertilizer application. Regarding top fertilizer application (46% urea), whether applied as a single dose (1) or split into two doses (2), the highest values were observed in plots where the fertilizer was applied in split applicati