Örgün eğitim kapsamında hâfızlık eğitimi (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İstanbul Şehit Tolga Ecebalın Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi örneği)
  1. Tez No: 640486
  2. Yazar: GÜLSÜM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgün eğitim kapsamında Hâfızlık eğitiminin yapılabilirliğini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İstanbul Şehit Tolga Ecebalın Kız Anadolu İmam- Hatip Lisesi Örneği üzerinden ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik çalışmada nitel yöntemlerden yarı yapılandırılmış görüşme formu tekniği kullanılmıştır. Görüşme formunda yer alan 14 soru; önceden hazırlanarak uzman görüşü doğrultusunda revize edilmiş ve Hâfızlık eğitimi tamamlandığında da örneklem grubunu oluşturan 19 öğrenciye yöneltilmiştir. Alınan cevaplar içerik analizi kullanılarak yorumlanmış ve alt temalar belirlenerek katılımcıların alt temaları tekrar etme sıklıkları tablolar halinde gösterilmiştir. Ayrıca tablolara yönelik yapılan yorumlardan sonra katılımcı görüşleri doğrudan aktarılarak verilmiştir. Araştırmacının geliştirdiği yönteme ve süreci değerlendirmeye yönelik sorulan sorulara alınan cevaplar, yöntemin başarılı bir sonuç ortaya koyduğunu destekler mahiyettedir. Araştırmanın grupla koro halinde yapılması ve ezberlerde musiki ve makam kullanılması Hâfızlık eğitimine önemli bir katkı sunmuş ve süreci kolaylaştırıcı bir etki oluşturmuştur. Katılımcı görüşlerinden hareketle araştırmada, örgün eğitimle birlikte Hâfızlık eğitiminin yapılabileceği, bu eğitimin grupla daha az zamanda ve musikiden istifade edilerek ezberlerin daha kolay bir şekilde ve kalıcılığı yüksek olarak gerçekleştirilebileceği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the feasibility of memory education within the scope of formal education through Istanbul Sabahattin Zaim University and İstanbul Şehit Tolga Ecebalın Kız Anadolu İmam- Hatip High School. For this purpose, semi-structured interview form technique, one of the qualitative methods, was used. 14 questions in the interview form were prepared in advance and revised in line with the expert opinion and when the memory training was completed, it was directed to 19 students who formed the sample group. The responses were interpreted using content analysis and the sub-themes were determined and the frequency of repetition of the sub-themes was shown in tables. In addition, after the comments made on the tables, the opinions of the participants were given directly. The answers to the questions asked to evaluate the method developed by the researcher and to evaluate the process support the method's successful results. It was determined that conducting the research in group choir and using music and maqam in memorizations made an important contribution to the education of memory and facilitating the process. Based on the opinions of the participants, it was concluded that memory training can be carried out together with formal education, that this training can be carried out in less time and with memorization, and that memorization can be carried out easily and with high permanence.