Savunma sanayii ile ticari sektör arasındaki teknoloji transferinin Türk askeri kara araçlarında analiz edilmesi
The analyse of the technology transfer between the commercial industry and defence industry at Turkish military land vehicles
- Tez No: 640487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN, DR. MUSTAFA MURAT ZENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi kritik görülen alanlarda, çift kullanımlık durumlarını araştırmak, mevcut Türk askeri kara araçları için kritik teknolojilerin menşeini tespit etmek, gelecek çalışmalar için en uygun teknoloji transferi kriter ve metotlarını belirlemektir. Tez çalışması kapsamında, akademik literatürün yanı sıra T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'na ait rapor, belge ve kataloglar kullanılmış; üst politikalarla tezin amacı uyumlaştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemine göre hazırlanan çalışmada, mülakat tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın genel evrenini Türkiye'de askeri kara aracı üreten savunma sanayii firmaları; araştırma evrenini ise Türkiye'de üretilen askeri kara araçları arasından zırhlı paletli ve zırhlı tekerlekli araçlar oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, Türk Savunma Sanayii için hizmet eden firmaların, kritik teknolojilerde askeri menşeili olarak kullandıkları ürünleri; gelecekte ticari menşeili olarak kullanmak yönünde bir yaklaşımlarının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonuçları; firmaların kritik teknolojilerde yerli ve milli olmayı öncelik kabul ederek, teknoloji transferinde yurt içi geliştirme yöntemine yöneldiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates dual use cases and technology transfer in the Turkish Defense Industry. Primarily, technologies considered critical for the Turkish military land vehicles are included in this research. Thesis purpose was to determine the origin of critical technologies for Turkish military land vehicles and to determine the most appropriate technology transfer criteria. In addition to academic literature, reports, documents, brochures, and catalogs of the Turkish state institutions have been studied. The study was conducted according to the qualitative research method. Most of the data were collected using interviews. The population of the study consisted of the defense industry companies that make such military land vehicles in Turkey. Particularly, the study focused on armored military tracked and wheeled vehicles manufactured in Turkey. According to research results, there is a tendency to use commercial origin products for critical technologies in Turkish Defense Industry companies. Furthermore, it was observed that defense companies are turning to develop domestic critical technologies and engage in various forms of technology transfer. This research shows that Turkish defense industry prioritizes being domestic and national in critical technologies.