Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik benlik saygısı ve duygusal zekâ yetenekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between university students' perfectionism self-esteem and emotional intelligence skills
  1. Tez No: 640485
  2. Yazar: EMRAH GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada; üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve duygusal zekâ yetenekleri arasındaki ilişkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve duygusal zekâ yeteneklerinin; cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, kardeş sayısı ve doğum sırası gibi demografik özelliklere göre durumu da ortaya konulmaya çalışılmıştır. İlişkisel tarama modeline göre planlanan araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde farklı üniversitelerin farklı fakültelerinde öğrenim gören 300'ü (%56) erkek ve 236'sı (%44) kadın olmak üzere toplamda 536 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler“ Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Formu (DZÖÖ-KF)”ile toplanmıştır. Veriler, bağımsız gruplar t-test analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik, benlik saygısı ve duygusal zekâ yetenekleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin; mükemmeliyetçilik ile benlik saygısı arasında negatif yönlü ve anlamlı; mükemmeliyetçilik ile duygusal zekâ yetenekleri arasında yine negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunurken, benlik saygısı ve duygusal zekâ yetenekleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin benlik saygıları ile duygusal zekâ yetenekleri; yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı ve doğum sırasına göre farklılaşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilikleri ise sadece yaş değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı ve doğum sırası değişkenlerine göre ise üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilikleri farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to reveal the relationships between the perfectionism, self-esteem and emotional intelligence skills of university students. In addition, the perfectionism, self-esteem and emotional intelligence skills of university students; Demographic features such as gender, age, class level, number of siblings and birth order were also tried to be revealed. The sample of the study planned according to the relational screening model consists of a total of 536 university students, of which 300 (56%) are men and 236 (44%) are women studying in different faculties of different universities in Istanbul. Those related to the research were collected with“Frost Multidimensional Perfectionism Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Emotional Intelligence Feature Scale-Short Form”. Data, independent groups t-test analysis, one-way variance analysis (ANOVA) and multiple correlation analysis. According to the findings of the research; meaningful relationships were found between perfectionism, self-esteem and emotional intelligence skills of university students. University students; While there is a negative and meaningful relationship between perfectionism and self-esteem, there is also a negative and meaningful relationship between perfectionism and emotional intelligence skills, while a positive and significant relationship has been found between self-esteem and emotional intelligence skills. Emotional intelligence skills of university students with self-esteem; It differs according to age, gender, class level, number of siblings and birth order. The perfectionism of university students differs significantly only according to the age variable. The perfectionism of university students does not differ according to gender, class level, number of siblings and birth order variables.