Öğretmenlerin öğrenme çevikliği, değişime hazır olma durumları ve performansları arasındaki ilişkiler örüntüsü
The pattern of relationship btween teachers' learning agility, readiness for change and teacher performance
- Tez No: 640492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin öğrenme çevikliği, değişime hazır olma durumları ve performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın deseni karma yöntem olarak tanımlanan nicel ve nitel verilerin bir arada faydalanıldığı açıklayıcı sıralı desendir. Nicel bölümde değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Avrupa yakasında kamuya ait basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen Şişli, Kağıthane, Fatih, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerine ait 82 okulda (ilkokul, ortaokul, ortaöğretimde) görev yapmakta olan 1.640 öğretmenden elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri“Öğrenme Çevikliği Ölçeği (ÖÇÖ)”,“Değişime Hazır Olma Bilişsel, Duygusal, Kararlılık (DHO – BDK) Ölçeği”ve“Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 (Statistical Package fort the Social Sciences) programı yardımı ile Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA),“t”testi (İndependent Samples t- test, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon (Simple Linear Regression) ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi (Multiple Linear Regresyon) analizi yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda olgubilim (fenomenoloji) araştırma modelinden yararlanılmıştır. Çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemiyle çeşitli okul kademelerinde görev yapan 21 öğretmen oluşturmaktadır. Nitel veriler bu alandaki uzmanların görüşleri alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanılmış, analizi ise NVIVO 12 programı ile yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda: Öğretmen algılarına göre performans düzeyleri“çok yüksek”, öğrenme çevikliği ve değişime hazır olma durumları ise“yüksek”düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin öğrenme çevikliği, değişime hazır olma durumları cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturmazken performansları kadınların lehine anlamlı bulunmuştur. Mezuniyet durumlarına göre öğretmenlerin öğrenme çevikliği, değişime hazır olma ve performans düzeylerinin anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kıdemlerine göre ise öğrenme çevikliği düzeylerinin 26 yıl ve üstü ve 5 yıl ve altı öğretmenlerin lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiş, değişime hazır olma anlamlı bir farklılık oluşturmazken performansları 26 yıl ve üstü görev yapan öğretmenler lehine bulunmuştur. Görev yaptıkları okullara göre her üç değişken için ilkokullar lehine bulunurken yaşlarına göre ise 51 yaş ve üstü öğretmenlerin lehine tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğrenme çevikliği-değişime hazır olma; öğrenme çevikliği- performans ve değişime hazır olma-performans arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur. Nitel boyutta ise görüşmeler yoluyla elde edilen bulgular“Öğrenme Çevikliği, Mesleki Performans ve Değişime Uyum Sağlama”olmak üzere üç tema başlığı altında incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler, öğrenme çevikliklerini, performanslarını artırmak ayrıca değişime daha fazla uyum sağlamak için lisansüstü eğitim ve hizmet içi eğitimlere katıldıklarını ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin sosyal medya, mesleki forum, kitap, makale ve iyi örnekleri takip ederek becerilerini geliştirip sınıf içerisine bilgi akışı sağladıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin bu yolları kullanarak bilgi arayışları değişimi daha yakından takip etmelerine ve performanslarında artışa neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin değişime karşı hazır olma durumları nicel bulgulardan farklı bulunmuş, nitel bulgulara göre değişime karşı yeterince hazır olmadıkları hatta değişime direnç gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between learning agility of teachers, their readiness for change, and their performance. The design of the research is mixed-methods explanatory design, in which quantitative and qualitative data are used together. In the quantitative part, relational scanning model is used to reveal the relationship between variables. The data of the research were obtained from 1,640 teachers working in 82 public schools (elementary school, secondary school, secondary education) in Şişli, Kağıthane, Fatih, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece and Başakşehir districts in the European side of Istanbul Province by using simple random sampling method during 2019-2020 academic year. The quantitative data were collected by using“Learning Agility Scale (LAS)”,“Readiness for Change: Cognitive, Emotional, Intentional (RFOC-CEI) Scale”, and“Teacher Performance Evaluation Scale”. The data gathered were analyzed with the help of SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) software, Single Factor Variance Analysis (ANOVA), t-test (Independent Samples t-test), Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis and Multiple Linear Regression Analysis. The phenomenology research design model was used in the qualitative dimension of the research. The study group was selected with the purposive sampling method and consists of 21 teachers working in various school levels. Qualitative data were collected by using a semi-structured interview form which was created by taking the opinions of the experts in this field. Analysis of this data was made with the NVIVO 12 software. For the analysis of qualitative data, descriptive and content analysis techniques were used. The analysis has shown that the performance levels of the teachers were rated as“very high”and their learning agility and readiness for change were rated as“high”according to their perceptions. While learning agility of teachers and readiness for change do not show a significant gender difference, their performance shows a gender difference in favor of women. No significant difference is observed in learning agility, readiness for change and performance levels of teachers based on their graduation level. Seniority level makes a significant difference at learning agility in favor of teachers who have 26 years or more and 5 years or less experience whereas seniority level does not make a significant difference at readiness for change. Seniority level makes a difference in teacher performances in favor of the teachers who have experience between 26 years or more. When the school levels are considered, differences are observed in favor of primary schools for all three variables. When their age is considered, there is a difference in favor of teachers at age of 51 and above. Moderate level positive correlation is found among learning agility-readiness for change, learning agility – performance, and readiness for change - performance. On the qualitative level, the findings that were obtained through the executed interviews were examined under three categories:“Learning Agility, Professional Performance and Adopting to Change”. According to the findings, the teachers responded that they participate in post-graduate education and in-service trainings in order to increase their learning agility, and performance as well as adopt to change more. Additionally, it was observed that teachers improve their skills by following social media, professional forums, books, articles and good practices and provide information flow to the classroom. It was seen that, using ways mentioned above, teachers' this pursuit of knowledge results in closer follow-up of change and increase in their performances. Moreover, teachers' status of readiness for change were found to be different than in quantitative findings. According to qualitative findings, it was concluded that teachers are not ready for change and they even resist to change. In the light of the findings, suggestions are presented