An investigation into the relationship between English preparatory teachers' mindsets and their self efficacy beliefs
İngilizce hazırlık öğretmenlerinin zihniyetleri ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 640496
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan vakıf ve devlet üniversitelerinde hazırlık departmanlarında görev alan 151 İngilizce öğretmeninin zihniyetleri ile öz-yeterlikleri ve alt faktörleri olan öğretim stratejisi yeterliliği, sınıf yönetimi yeterliliği ve öğrenci katılım yeterliliği arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Aynı zamanda bu çalışma katılımcıların demografik özelliklerinin, zihniyetlerine ve öz-yeterlik seviyeleri ve alt faktörlerine olan etkilerini inceler. Bu çalışmada nicel yöntemler kullanılmış olup, veri toplama sürecinde iki Likert ölçek: Öğretmen Zihniyet Ölçeği ve Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği öğretmenlere uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen nicel veriler ve demografik bilgiler SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin zihniyetleri ile öz-yeterlik inançları ve alt faktörleri arasındaki ilişkiyi bulabilmek adına Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Bulgulara göre, öğretmenlerin zihniyetleri ile öz-yeterlik inançları, öğretim stratejisi ve sınıf yönetimi alt faktörleri arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Katılımcıların demografik özelliklerinin, öğretmenlerin zihniyeti ve öz-yeterlik inançları üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmak için Kruskal Wallis H Testi ve bağımsız örneklem T testi kullanılmıştır. İlk olarak, kadın öğretmenlerin zihniyet ölçeği skorları erkek öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyetin, öğretmenlerin öz-yeterlik seviyeleri ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. İkinci olarak, öğretmenlerin çalıştıkları kurumların zihniyetleri üzerine bir etkisi bulunmamaktadır ancak, öğretim stratejileri yeterliliği ile arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Üçüncü olarak, öğretmenlerin mezun oldukları eğitim seviyeleri ile zihniyetleri, öz-yeterlik inançları ve alt faktörleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Dördüncü olarak, Öğretmenlerin gelişim programlarına katılmaları ile öz-yeterlikleri ve alt faktörleri arasında bir ilişki bulunmamaktadır ancak zihniyetleri arasında güçlü bir bağlantı vardır. Beşinci olarak, Öğretmenlerin zihniyetleri ile mesleki yeterlilikleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Öğretmenlerin mesleki tecrübeleri ile öz-yeterlik inançları, sınıf yönetimi yeterliliği ve öğretim stratejileri yeterliliği arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak, öğretmenlerin mezun oldukları departmanlar ile zihniyetleri, öz-yeterlik inançları ve alt faktörleri arasında bir ilişki bulunamamıştır. Öğretmenlerin öz-yeterlik inançları ve zihniyetlerinin öğrenci başarısına etkisi bulunduğu için bu iki kavramın araştırılması gelecekte öğretmenlerin başarısına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu çalışma, üniversitelerin gelecekte sunacakları öğretmen gelişim programlarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between teachers' mindsets and their perceived self-efficacy beliefs. This study also focuses on teachers' self-efficacy beliefs in instructional strategies, classroom management, and student engagement subscales by using Teachers' Sense of Efficacy Scale. Participants of this study are English teachers who are working in preparatory programs at state or foundation universities in Turkey. Also, this study investigates the effects of the demographical aspect of the participants on their mindset and perceived self-efficacy beliefs and the subscales. In this study, a quantitative research method was used and during the data collection process, two Likert scales: Teacher Mindset Scale (TMI) and Teachers Sense of Efficacy Scale (TSES) were applied to the teachers. The quantitative data collected through Likert scales and the demographic information were analyzed with the SPSS v.25. To find out the statistically significant correlation between the English teachers' mindset and their perceived self-efficacy belief and the subscales, Pearson Correlation Analysis, and Multiple Regression Analysis was conducted. According to the findings, there is a statistically significant relationship between teacher mindset scale total score, self-efficacy total score, self-efficacy in instructional strategies, and classroom management subscales. According to the findings, there is a statistically significant relationship between teacher mindset scale total score, self-efficacy total score, and its subscales such as efficacy in instructional strategies and classroom management. As for the demographical aspects of the participants, firstly, female participants have higher TMI scores than male participants. However, there is no statistically significant difference among TSES total scores in terms of gender. Secondly, there is no statistically significant difference among TMI total scores in terms of the place of work. However, a statistically significant difference is found among the Instructional Strategies subscale. Thirdly, there is no statistically significant difference in TMI scores, TSES scores, and the subscales according to the highest education level. Fourthly, a statistically significant difference was found among the total scores of TMI regarding the participation in a teacher training program, however, there is no statistically significant difference among TSES score and its subscales. Fifthly, there is no statistically significant difference among TMI scores according to teaching experience. A statistically significant difference was found among the total scores of TSES and Instructional Strategies, and Classroom Management subscales according to the teaching experience. Lastly, there is no statistically significant difference in teachers' TMI scores, TSES Score, and its subscales according to their BA degree. Since teachers' self-efficacy beliefs and mindsets have an impact on student achievement, researching these two concepts will contribute to the success of the teachers in the future. At the same time, this study can shed light on the teacher development programs that universities will offer to their teachers.