The relationship between EFL teachers' locus of control orientations and reflective practices
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı yönelimleri ile yansıtıcı uygulamaları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 836297
  2. Yazar: AYNUR DELİVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı yönelimlerini, yansıtma uygulamalarını ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ayrıca, yaş, cinsiyet, bölüm, eğitim durumu, kurum türü, öğretim deneyimi süresi ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılım sıklığı gibi çeşitli değişkenlerin İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı ve yansıtıcı uygulamaları üzerindeki etkisi de incelenmektedir.Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır: ölçek geliştirme ve asıl çalışma. Ölçek geliştirme süreci, ayrıntılı bir literatür taramasıyla başlamış ve 43 İngilizce öğretmeniyle yapılan sözlü ve yazılı mülakatlarla devam etmiştir. Mülakat verileri, nitel tekniklerle titizlikle analiz edilmiş ve sürekli olarak uzman geri bildirimleriyle desteklenmiştir. Öğe havuzu, ek uzmanlar tarafından içerik geçerliliği açısından incelenmiştir. Ardından, 228 İngilizce öğretmeniyle bir pilot çalışma yapılmış ve ölçeğin geçerliliğini belirlemek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu aşama yaklaşık bir buçuk yıl sürmüş ve İngilizce Öğretmenlerinin Kontrol Odağı Ölçeği'nin İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı yönelimlerini araştırmak için güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğu onaylanmıştır. Son olarak, asıl çalışma için veriler, İngilizce Öğretmenlerinin Kontrol Odağı Ölçeği ve Akbari vd. (2010) tarafından geliştirilen ve Yeşilbursa (2013) tarafından geçerliliği sağlanan İngilizce Öğretimi Yansıtıcılık Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada uygunluk örnekleme yöntemi kullanılmış ve pratik nedenlerle veri toplama işlemi çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Türkiye'nin 49 şehrinde devlet ve vakıf üniversitelerinin hazırlık okullarında çalışan 385 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veri analizi için SPSS 26 kullanılmış ve elde edilen sonuçlar çalışmanın araştırma sorularıyla ilişkilendirilerek incelenmiştir. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı açısından daha çok dışsal bir yönelime sahip olduklarını ve genel olarak yansıtıcı uygulamalara bazen katıldıklarını göstermiştir. Demografik değişkenlerin İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı yönelimleri ve yansıtıcı uygulamaları üzerinde farklı derecelerde etkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak, bulgular İngilizce öğretmenlerinin içsel kontrol odağı ne kadar yüksekse, yansıtıcı uygulamalara o kadar sık katıldıklarını göstermiştir. Dışsal kontrol odağı ile genel olarak yansıtıcı uygulamalara katılım arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış, ancak dışsal kontrol odağı ve bilişötesi yansıtıcı uygulamalara katılım arasında zayıf pozitif bir ilişki gözlemlenmiştir. Bulgulara dayanarak, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin kontrol odağı yönelimleri ve yansıtıcı uygulamaları araştırılırken, birçok faktörün dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Daha da önemlisi, daha iyi öğretim uygulamaları ve dolayısıyla daha iyi öğrenme sonuçları sağlamak için, İngilizce öğretmenlerinin iç kontrol odağının hedeflenen müdahaleler yoluyla güçlendirilmesi ve yansıtıcı uygulamaları teşvik etmenin daha etkili yollarının bulunması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates EFL teachers' locus of control orientations, reflective practices, and the relationship between the two constructs. The impact of several variables, namely, age, gender, major, educational status, organization type, length of teaching experience, and frequency of participation in professional development activities on EFL teachers' locus of control and reflective practices is also under investigation. The study has two phases: scale development and the main study. The scale development process was initiated with a discrete literature review and followed by both oral and written interviews conducted with 43 EFL teachers. The data from interviews were analyzed rigorously with qualitative techniques and constant feedback from experts. The item pool was reviewed for content validity by additional experts. Afterwards, a pilot study with 228 EFL teachers was conducted, and exploratory and confirmatory factor analyses were performed to establish the validity of the scale. That phase lasted about one and a half year, resulting in the confirmation of ELT-LOCS (English Language Teachers' Locus of Control Scale) as a reliable and valid measure for investigating EFL teachers' locus of control orientations. Finally, for the main study, data were gathered via ELT-LOCS and ELTRI (English Language Teaching Reflection Inventory), developed by Akbari, Behzadpoor, & Dadvand (2010) and validated by Yeşilbursa (2013). Convenience sampling was employed, and, for practical reasons, data gathering took place online. A sample of 385 EFL teachers working in preparatory schools of state and foundation universities located in 49 cities in Türkiye participated in the study. SPSS Version 26 was used for data analysis, and the results were examined in relation to the research questions of the study. The results indicated that the EFL teachers were more externally oriented regarding their locus of control, and they were sometimes reflective in terms of their engagement in overall reflective practices. It was also found that demographic variables had an impact on both locus of control orientations and reflective practices of the EFL teacher to varying degrees. Lastly, the findings showed that the more EFL teachers had an internal locus of control, the more frequently they engaged in reflective practices. No significant correlation was found between external locus of control and engagement in overall reflective practices; however, a weak and positive correlation was observed between EFL teachers' external locus of control and their engagement in metacognitive reflective practices. Based on the findings, it has been concluded that multiple factors should be taken into consideration when investigating locus of control orientations and reflective practices among EFL teachers. More importantly, it has been concluded that EFL teachers' internal locus of control should be enhanced through targeted interventions and more effective ways to promote reflective practices should be found to ensure better teaching practices, and in turn better learning outcomes.