Öğretmenlerin değişime karşı tutumlarında örgütsel adanmışlığın ve bağlanma stillerinin (ilişkilerinin) rolü
The role of organizational commitment and attachment styles in teachers' attitudes to change
  1. Tez No: 640523
  2. Yazar: SEVAL GÜREL ERDOGDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KASIM KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Değişim, kurumların kendilerini yenilemeleri ve teknolojik gelişimlere karşı açıklık açısından genel olarak olumlu bir duyguyu ifade eder. Bu bağlamda kurumun çalışanlarının bir şekilde değişime karşı hazırlıklı istekli ve olumlu tutuma sahip olmaları önemli görülmektedir. Bu araştırmada öğretmenlerin değişime karşı tutumlarında örgütsel adanmışlığın ve bağlanma stillerinin rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri İstanbul ili Esenyurt ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ilkokul, ortaokul ve liselerinde çalışan öğretmenlerden elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 163'ü ( %55) kadın, 131'i erkek ( %45) olmak üzere toplam 294 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada“Değişime Karşı Tutum Ölçeği”,“Örgütsel Adanmışlık Ölçeği”,“İlişki Ölçekleri Anketi”kullanılmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin demografik özellikleri ve çalıştıkları kurumla ilgili bilgilerin tespit edilmesinde kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Örgütsel Adanmışlık ve Bağlanma Stilleri Ölçeği puanlarının birlikte Değişime Karşı Tutumu anlamlı bir şekilde tahmin edip etmediğini ortaya koymak amacıyla çoklu regresyon analizi, iki ortalama arasındaki farkın anlamlılığı için t testi, ikiden fazla ortalama arasındaki farkın anlamlılığı içinde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Kadın öğretmenlerin erkek öğretmenler göre değişime karşı daha olumlu tutum sergiledikleri, öğretmen sayısı az olduğunda öğretmenlerin kurumun politikalarını daha olumlu bulduğu, öğretmenlerin kurum yöneticilerinin davranışlarını demokratik olarak algıladıklarında değişimin tüm boyutlarında olumlu tutuma sahip olduğu, öğretmenlerin değişime karşı tutumları genel olarak kıdemi 1-4 yıl olanların kıdem süresi daha yüksek olanlara göre daha olumlu olduğu araştırma bulguları ile ortaya konulmuştur. Ayrıca güvenli bağlanma eğilimine sahip öğretmenler yöneticilerini daha demokratik olarak algılamakta, yöneticilerini demokratik algılayan öğretmenlerde daha çok örgütsel adanmışlık duygularına sahip olmaktadırlar. Sonuç olarak değişime karşı tutum öğretmenlerin örgütsel adanmışlığından ve bağlanma stillerinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Change implies an overall positive emotion in terms of institutions' self-renewal and openness to technological developments. In this context, it is important for the employees of the institution to have a willing and positive attitude prepared for change in some way. In this study, it was aimed to reveal the role of organizational commitment and attachment styles in teachers' attitudes towards change. The research was carried out in the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The data of the research were obtained from teachers working in state primary, secondary and high schools affiliated to the Ministry of Education in Esenyurt district of Istanbul. The study group of the study consists of a total of 294 teachers, 163 (55%) of whom are women and 131 of them are men (45%). In the research,“Attitude Scale Against Change”,“Organizational Commitment Scale”,“Relationship Scale Questionnaire”were used. In addition, personal information form was used to determine the demographic characteristics of the teachers and the information about the institution they work in. Multiple regression analysis, t test for the significance of the difference between the two averages, one-way analysis of variance in the significance of the difference between more than two averages were used to demonstrate whether the Organizational Commitment and Attachment Styles Scale scores significantly predicted the Attitude Against Change. Women teachers have a more positive attitude towards change compared to male teachers, teachers find the institution's policies more positive when the number of teachers is low, teachers have a positive attitude in all aspects of change when they perceive the behavior of institution administrators, teachers' attitudes towards change are generally 1-4 years. It was revealed by research findings that it was more positive than those with higher seniority. In addition, teachers with a tendency to secure attachment perceive their administrators more democratically, and they have more organizational commitment feelings in teachers who perceive their administrators democratically. As a result, the attitude towards change is affected by teachers' organizational commitment and attachment styles.