Konjestif kalp yetmezliği hastalarında anemi ve serum PRO-BNP düzeylerinin hastane içi mortalite, hastane yatış süresi ve morbidite ilişkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of anemia and serum PRO-BNP levels inhospital mortality, hospitalization time and morbidity in congestive heart failure patients
  1. Tez No: 640561
  2. Yazar: MEHMET SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kalp yetersizliği, kardiyovasküler hastalıklarda morbidite ve mortalitenin başlıca sebebidir. 2012 yılında Türkiye'de yapılan HAPPY çalışmasında 2 milyonun üzerinde kalp yetersizliği (KY) hastası yaşamaktadır. Kalp yetmezliği, vücudun yeterli şekilde oksijen ve metabolik ihtiyaçlarını karşılaması için gereken kanı kalbin dokulara gönderememe durumudur. Biyokimyasal marker olarak ventirkül kaynaklı pro-BNP tanı aşamasında önemli bir ipucu vermektedir. Retrospektif, tek merkezli olan bu çalışma üçüncü basamak bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız; 1 Ocak 2016 ile 30 Kasım 2018 tarihleri arasında, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye kliniği ve Kardiyoloji Kliniği'ne yatışı olan 18 yaşından büyük tüm yetişkin hastalar ile yatışın ilk 24 saatinde alınan rutin kan tetkiklerinde BNP, anemi paneli ve diğer rutin kan parametreleri mevcut olan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların ortalama yaşı 65.28 ± 12.1 yıldı (23-87 yaş aralığında). Çalışmaya dahil edilen hastaların %62.2'i erkek (n=56), %37.8'si (n=34) kadındı. Hastaların ortalama yatış süresi 4.97 ± 2.43 gündü (2-14 gün aralığında). KKY etyolojisine göre hastalarımızın 74'ü (% 82) iskemik kalp hastalığına bağlı, 15'i (%17) kalp kapak hastalığına bağlı ve 1 (%1.1) tanesi de konjenital kalp hastalığına bağlıydı. Bizim çalışmamızda anemi prevelansı % 52.2' ydi. Anemisi olan KY hastalarının hgb ortalaması 10.3 mg/dl' idi. Anemisi olan grubun hastanede yatış süresi 4.51/ gün' idi. Hastaların % 98.9' nda non-kardiyak komorbidite mevcuttu. En çok eşlik eden hastalık HT (%67.54), sonra sırasıyla DM (24.569, KBY (5.26), KOAH (2.63)'dı. Hastanede yatış esnasında ölüm % 2.2, taburculuk sonrası ilk 1 ay ölüm ise % 5.7' idi.
Özet (Çeviri)
Retrospective investigation of anemia and serum pro-BNP levels in hospital mortality, hospitalization time and morbidity in congestive heart failure patients Heart failure is the major cause of morbidity and mortality in cardiovascular diseases. In 2012, over 2 million heart failure (HF) in the study carried out in Turkey HAPPY patients lives. Heart failure is the condition of the heart's inability to send the blood needed to meet the body's oxygen and metabolic needs to the tissues of the heart. As a biochemical marker, ventricular-induced pro-BNP gives an important clue in the diagnosis stage. Retrospective, single-center study was carried out in a third stage hospital. Our study; Between January 1, 2016 and November 30, 2018, BNP, anemia panel and other routine blood parameters are available for all adult patients older than 18 years of age who have been admitted to the Internal Medicine and Cardiology Clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital. The mean age of the patients was 65.28 ± 12.1 years (23-87 years old). 62.2% of the patients included in the study were male (n = 56) and 37.8% (n = 34) were female. The mean duration of hospital was 4.97 ± 2.43 days (range 2-14 days). According to the etiology of CHF, 74 (82%) of our patients were due to ischemic heart disease, 15 (17%) were due to heart valve disease and 1 (1.1%) were related to congenital heart disease. In our study, the anemia prevalence was 52.2%. The mean hgb of HF patients with anemia was 10.3 mg / dl. The hospitalization period of the group with anemia was 4.51 / day. Non-cardiac comorbidity was present in 98.9% of the patients. The most comorbid disease was HT (67.54%), then DM (24.569, KRG (5.26), COPD (2.63), respectively. Death during hospitalization was 2.2%, and death for the first month after discharge was 5.7%.