Akut bruselloz olgularında periferik nöropativarlığının elektrofizyolojik yöntemlerle araştırılması
The evaluation of peripheral neuropathy in acute brucellosis withlectro physlogical methods
- Tez No: 640565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Brusellozis hayvanlardan insanlara çiğ süt ve süt ürünleri ile bulaşarak hastalık yapan enfeksiyöz bir hastalıktır. Birçok sistemde hastalık yapmakla beraber % 2,7-%17,8 oranında sinir sistemi tutulumu yaptığı bilinmektedir. Sinir sisteminde menenjit, meningoensefalit, myelit, multifokal beyaz cevher hastalığı, kranial nöropati, sinüs ven trombozu gibi birçok hastalık yapmaktadır. Biz de bu çalışmamızda periferik sinir sistemi tutulumunu düşündürecek şikayetleri olmayan brusella hastalarında subklinik PN varlığını elektrofizyolojik yöntemlerle araştırmayı planladık. Gereç-Yöntem: Brusella tüp aglütinasyon testi 1/160 ve üzerinde pozitif saptanan ve medikal tedavi henüz başlanılmamış 60 brusella hastası ile kontrol grubu olarak 60 sağlıklı kişiyi çalışmaya aldık. Tüm bireyler PNP yapacak diğer hastalıklar yönünden tetkik edildi ve PNP'yi açıklayabilecek nedenleri olan katılımcılar çalışma dışı bırakıldı. Her iki grubun klinik muayenesi ve sinir iletim çalışmaları yapıldı. Sinir iletim çalışmasında tek taraflı median ve ulnar sinir ile bilateral posterior tibial, derin peroneal ve sural sinir motor ve duyu iletimleri ile F yanıtları kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunda kontrol grubuna göre; median, unlar, tibial ve peroneal sinir motor iletim hızları yavaşlamış, BKAP amplitütü küçülmüş ve F yanıtı gecikmiş, sural sinir duyusal iletim hızı yavaşlamış ve BSAP amplitütü küçülmüş olarak bulundu. Median ve unlar sinir terminal latansı gecikmiş olarak bulundu. Bu bulgular motor liflerin daha ağır etkilendiği aksonal tipte sensörimotor PN ile uyumluydu. Hastaların hiç birinde demyelizan patolojiyi destekleyen elektrofizyolojik bulgu yoktu. Sağlıklı kontrol grubunda ise PN'yi düşündüren elektrofizyolojik bulgular saptanmadı. Sonuç: Altmış kişilik brusella hasta grubundan 11 (%18) 'inde yaygın aksonal tipte sensörimotor PNP olduğu saptanmıştır. Sinir sisteminde birçok değişik tutuluma yol açan brusellozun periferik sinir sisteminde de klinik veya subklinik PN yapabileceği akılda tutulmalıdır. Özellikle ülkemiz gibi bruselloz açısından endemik bölgelerde açıklanamayan nörolojik bulguları olan hastalarda, brusella ayırıcı tanıda mutlaka düşünülmelidir. Anahtar sözcük: Bruselloz, Periferik Nöropati, Aksonal, Sensörimotor, Elektronörografi
Özet (Çeviri)
Introduction: Brucellosis is an infectious disease that makes humans are infected by raw milk and dairy products. Although it causes diseases in a lot of systems, it is known that nervous system involvement is seen in 2.7%-17.8%. It causes many disease such as meningitis, meningoencephalitis, myelitis, multifocal white matter disease, cranial neuropathy, and sinus vein thrombosis in the nervous system. In this study we aimed to investigate presence of peripheral neuropathy with electrophysiological methods in patients with brucellosis and without any specific symptoms. Materials and Methods: Sixty patients with pozitive brucella tube agglutination test values in ranges 1/160 and more and before medical treatment were included in the study. Sixty healty individuals were also included as a control group. All individuals were investigated for other disease which could cause PNP and the participants who might explain the reason for PNP were excluded from the study. The clinical examination and nerve conduction studies were performed in both groups. Median, ulnar, posterior tibial, deep peroneal and sural nerve motor and sensory conduction velocities were examinated and recorded for each case. Results: İn patient group, the motor conduction velocities of the median, unlar, posterior tibial and deep peroneal nevre were decreased. Sensory conduction velocities of the sural nevre were decreased and CNAP amplitude was reduced. Distal latans was also prolonged in the median and unlar nerves. F wave latencies were prolonged and CMAP amplitude was reduced in the median, unlar, posterior tibial and deep peroneal. These findings were consistent with axonal sensorimotor peripheral neuropathy that motor fibers were affected more severely. None of the patients had no evidence of demyelinating electrophysiological pathology. In the control group there were no electrophysiological findings that suggesting polyneuropathy. Conclusion: Diffuse axonal sensorimotor PNP was determined in 11 patients (18%) in the brucellosis group which contains sixty patients. Brucellosis which leads to many different involvement in the nervous system should be kept in mind as a cause of clinical or subclinical peripheral neuropathy in the peripheral nervous system. Brucellosis should be considered in the differential diagnosis in patients with unexplained neurological findings especially in endemic areas for brucellosis as our country. Key word: Brucellosis, PNP, Axonal, Sensorimotor, Electroneurography