Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine ve fen deneylerine yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school students attitudes towards science lesson and science experiments in terms of some variables
  1. Tez No: 640566
  2. Yazar: ZEYNEP KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine ve fen deneylerine yönelik tutumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın genel evreni, 2018-2019 öğretim yılında Türkiye'deki ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Çalışma evrenini Mersin iline bağlı Silifke ilçesi oluşturmaktadır. Araştırma 4 farklı devlet ortaokulunda seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 650 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada beşli likert tipinde 13 maddelik fen bilimleri dersi ve 8 maddelik fen deneylerine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Veriler içinde iki değişkene sahip gruplar için bağımsız t-testi, ikiden fazla gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; fen bilimleri dersine yönelik tutumların sınıf düzeyi, ekonomik durum, anne-baba eğitim düzeyi, karne notu, bilgisayar/tablet sahibi olma, kitap okuma süresi ve gitmek istenilen lise türüne göre anlamlı farklılık oluştuğu tespit edilmiştir. Ancak cinsiyete, kardeş sayısına, araba varlığına, çalışma odasına ve internet kullanma süresine göre farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Fen deneylerine yönelik tutumlarda ise sınıf düzeyi, baba eğitim durumu, karne notu, internet kullanma süresi ve gitmek istenilen lise türüne göre anlamlı farklılık oluştuğu belirlenmiştir. Buna karşılık cinsiyet, ekonomik durum, anne eğitim durumu, kardeş sayısı, araba varlığı, çalışma odası, bilgisayar/tablet sahibi olma ve kitap okuma süresine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the attitudes of middle school students towards science lesson and science experiments in terms of different variables. The overall population of the study, secondary schools in the 2018-2019 academic year, Turkey 6 th, 7th and 8th grade students. The working universe is Silifke district of Mersin province. The research was carried out with 650 students selected by random sampling method in 4 different public secondary schools. In the study, a five-point Likert type 13-item science course and an attitude scale for 8-item science experiments were used. SPSS 22 package program was used while analyzing the data. Independent t-test was used for groups with two variables in the data and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to reveal differences between more than two groups. As a result of the research; It has been determined that there is a significant difference in the attitudes towards science lesson according to the grade level, economic status, education level of parents, grade score, having a computer / tablet, reading time and high school type. However, it was determined that there was no difference in terms of gender, number of siblings, car availability, study room and internet usage time. It was determined that there was a significant difference in attitudes towards science experiments according to grade level, father's education level, score card, internet usage time and the type of high school desired to go. On the other hand, it was determined that there was no significant difference in terms of gender, economic status, mother's education status, number of siblings, the presence of cars, study room, computer / tablet ownership and reading time.