Bazı heterosiklik birim içeren Cu(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katekolaz aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis and characterization of Cu(II) complexes containing some heterocyclic units and catecholase activities
- Tez No: 640583
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM SERBEST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu Doktora tezi kapsamında 2-{(2)-2-[(3)-3-(hdroksilamin) bütan-2-iden]hidrazinil}-1-(2-fenil-1H-benzimidazol-1-il) etanon (1), 2-[2-(3-klorobenzil)-1H-benzimidazol-1-il]-N'-[(2,3)-3-(hidroksil amin) butan-2-iden] asetohidrazid ligandının mikrodalga yardımı ile sentezi (2), N'-[(2,3)-3-(hidroksilamin) bütan-2-iden]-2-[(4-metil-5-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-yl) sülfanil] asetohidrazit (3), N'-[(2,3)-3-(hidroksilamin) bütan-2-iden]-2-(2-metil-4-oksokinazolin-3(4H)-il) asetohidrazit (4), N'-[(1)-(2-hidroksifenil) metilen]-2-(2-fenil-1H-benzimidazol-1-il) asetohidrazit (5), 2-[2-(3-klorobenzil)-1H-benzimidazol-1-yl]-N'-[(1)-(2-hidroksifenil) metilen] asetohidrazit (6), N'-(2-hidroksibenzilen)-2-[(4-metil-5-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-il)sulfanil]aseto hidrazit (7) ve N'-(2-hidroksi benzilen)-2-(4-oksokinazolin-3(4H)-il) asetohidrazit (8) olmak üzere sekiz yeni çok fonksiyonlu ligand ve onların Cu(II) kompleksi (1a-8a) sentezlenmiştir. Bütün bileşiklerin yapıları IR, UV/Vis., NMR, kütle (H-ESI ve TOF), manyetik duyarlık, molar iletkenlik yöntemleri kullanılarak karakterize edildi. Elde edilen bütün bileşiklerin geometrik optimizasyonları, IR titreşim analizleri ve elektronik geçişler DFT yöntemi ile teorik olarak hesaplandı. Deneysel IR ve absorbans spektrumundaki sinyaller elde edilen teorik veriler ışığında yorumlandı. Aynı zamanda bütün Cu(II) komplekslerinin katekolaz aktiviteleri test edildi. Katekol oksidaz aktivite çalışmalarında sadece kompleks 3a'da aktivite gözlendi (çevrim sayısı 100.1 h-1).
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, eight novel multifuntional ligands, N'-[(2Z,3E)-3-(hydroxyimino) butan-2-ylidene]-2-(2-phenyl-1H-benzimidazol-1-yl) acetohydrazide (1), 2-[2-(3-chlorobenzyl)-1H-benzimidazol-1-yl]-N'-[(2,3)-3-(hydroxyimino) butan-2- ylidene] acetohydrazide (2), N'-[(2,3)-3-(hydroxyimino) butan-2-ylidene]-2-[(4-methyl-5-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl)sulfanyl] aceto hydrazide (3), N'-[(2,3)-3-(hydroxyimino) butan-2-ylidene]-2-(2-methyl-4-oxoquinazolin-3(4H)-yl)acetohydrazide (4), N'-[(2-hydroxyphenyl) methylidene]-2-(2-phenyl-1H-benzimidazol-1-yl)acetohydrazide (5), 2-[2-(3-chlorobenzyl)-1H-benzimidazol-1-yl]-N'-[(2-hydroxyphenyl) methylidene] acetohydrazide (6), N'-[(2-hydroxyphenyl) methylidene]-2-[(4-methyl-5-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl) sulfanyl] acetohydrazide (7) ve N'-[(2-hydroxyphenyl) methylidene]-2-(2-methyl-4-oxoquinazolin-3(4H)-yl) acetohydrazide (8) and their Cu(II) complexes (1a-8a) were synthesized. The structural characterization of all the compounds were made by using IR, UV-Vis., NMR, mass, magnetic susceptibility, molar conductivity, The geometric optimizations, vibrational analysis and electronic transitions of all the compounds synthesized were calculated by DFT methods. Catecholase activities of the Cu(II) complexes were also tested and the results showed that only complex 3a has the activiy with turnover number, 100,1 h-1.