Pinning and depinning of droplets around step geometries
Damlacıkların basamak geometrileri etrafında tutunması ve kurtulması
- Tez No: 640588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eğimli heterojen substratlar üzerinde hareket eden damlacıklar pürüzlü noktaların etrafına tutunabilir. Kimyasal olarak homojen eğimli bir substrat üzerinde geriye dönük bir basamak geometrisine sahip olan bu pürüzlü noktalardan birinin basitleştirilmiş bir modeli, basamak geometrisinin damlacığın öncü temas çizgisinin tutunmasından sorumlu olduğunu ortaya koymaktadır. İki boyutlu kısmen ıslanan bir damlacığın hareketini öncü film modeli kullanan film ilerleme denklemi ile modelliyoruz. Oluşturduğumuz faz diyagramları; histerezis, basamak ve yerçekimi kuvveti nedeniyle tutma kuvvetlerinin basit bir kuvvet dengesi ile belirlenen tutunma/tutunmama geçiş eğrilerini tanımlamaktadır. Sabit Bo sayısı ve eğim için, bu geçiş basamak eğimince belirlenmektedir. Bununla birlikte birden fazla basamağın varlığı, bu geçişi geri çekilen temas çizgisinin basamağa tutunması veya basamağın arkasında artık damlacıklar bırakacak şeklinde değiştirir. Ayrıca etkin Bo sayısının artması nedeniyle çoklu damlacıkların tutunmadan tutunmamaya doğru yardımcı olabileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Droplets moving over inclined heterogenous substrates may pin around rough spots. A simplified model of one of these spots having a backward facing step geometry over a chemically homogeneous inclined substrate reveals that the step is responsible from the pinning-depinning of the leading edge of the droplet. We consider a two-dimensional partially wetting droplet and model its motion by the evolution equation with a precursor film model. The phase diagrams formed define pinning-depinning transition curves determined by a simple force balance of retention forces due to hysteresis, step and gravitational force. For fixed 𝐵𝑜 number and inclination, we show that it is the slope of the step that determines transition. The existence of the multiple steps, however, alters this transition as the receding contact line may pin at the steps and leave residual droplets behind. Also we show that multiple droplets may help from pinning to depinning due to the increase in effective 𝐵𝑜 number.