The evaluation of Turkish textiles and ready made sector as of today
Türk tekstil ve hazır giyim sanayinin bugün itibari ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 640589
  2. Yazar: MUSTAFA TARIK BOZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAZIL ÖZSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyoloji, Economics, Industrial Design, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tekstil insanların korunma için temel ihtiyaçlarından biridir. El emeği ve ev yapımı ile başlayan üretim, toplum geliştikçe, şehir hayatı yeni bir yaşam biçimini benimsetmiştir. Büyük terzihaneler buhar, elektrik ve mekanizasyon ile endistriyel üretim başlamıştır. Birinci dünya savaşında askeri kıyafet talebi, ikinci dünya savaşı sonrası gelişen ekonomiler, artan refah, barış ortamında ise moda, desen ,yenilikler egemen olmuş uluslararası ticaretin artmasına yol açmıştır. Özellikle 2005'te başlayan serbest ticaret, kotasız mal hareketleri, Çin ve uzak doğu ülkelerinin pazarlara girmesi yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Türkiye geleneksel olarak ipek, yün, pamuk, halı ve tekstilin anavatanını oluşturur. Özellikle 1980 sonrasında benimsenen ihracata dayalı stratejik kalkınma modeli ile üretim 50 milyar dolara ulaşmış yaklaşık % 70'i de ihrac edilmektedir. 2005 yılından itibaren rakipler üretim ve ihracatlarını daha hızlı arttırmıştır. Bu çalışmada Türkiye'deki uygulamaların sebepleri ve sonuçları Michael Porter'ın ELMAS modeli esaslarında incelenip, tarihi geçmişle ilişkilendirip, devletin yönetim ve organizasyonu, kanun ve kuralları ile ilişkilendirip, inceleme altına alınmıştır Bu çalışmanın sonucuna göre Türkiye, oluşan çok değerli bilgi birikimi, kültürel değerler, uluslararası zor pazarlardaki birikmiş tecrübesi ile kıymetli bir güce sahiptir. Türkiye bu sektörleri, sosyal huzur, istihdam, döviz kazancı ve vergi gelirleri için mutlaka korumalı ve desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
Textiles has been a fundamental necessity of human beings for protection. As society developed, city populations grew, and urban life style is accepted. The classical hand power and home production was converted into huge tailor workshops. With the introduction of steam power, electricity and mechanization industrial production started. Especially during the first world war the necessities of military created a big demand. After the second world war, the long peace and reconstruction, and economical welfare period, fashion, design, colors, and innovation became dominant. International trade started to be more and more and exchange of products showed a large share in trade. Especially after 2005 free trade and unristricted quota levels, with enterance of China and far eastern countries textiles and ready made markets became a new different arena. Turkey has been a traditional homeland for silk, wool, cotton, carpet and textile production. Especially after 1980 the export based strategic development plan of Turkey, textiles and ready mades production reached up to 50 billion us dollars where about 70 % is exported. After 2005 the competitors started to develop their production and export capacity faster than Turkey. This study analyzes the outcomes and reasons of the implementations of Turkey, using Michael Porters DIAMOND model, in relation with historical back ground and in relation to management and organization, rules and regulations of state. The conclusion of this study is that, with a valuable accumulation of culture and expertise, with experience in very competitive markets; Turkey should keep these industries and support strongly for employment, foreign currency gain, tax and social comfort.