Tavuk eti üretiminde lider ülkelerin 2019-2025 dönemindeki üretimlerinin arıma modeliyle tahmini
Estimating of productions in 2019-2025 periods with arima model of leader countries in chicken meat production
  1. Tez No: 640600
  2. Yazar: MÜNİSE DİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEMİH UZUNDUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: 1961-2018 yıllarına ait 58 yıllık tavuk eti üretim miktarları kullanılarak 2019-2025 dönemi için lider ülkelerin üretim miktarları ARIMA model yardımıyla tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca FAO nüfus projeksiyonları ile önde gelen ülkelerde tavuk eti üretiminin kişi başına yeterli olup olmadığı da ortaya konulmuştur. Yöntem: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) 58 yıllık verilerin alınmasıyla ARIMA (p, d, q) analiz modeli kullanılmıştır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Uluslararası Ticaret Merkezi'nden (ITC) alınan veriler de kişi başı üretim, ihracat ve ithalat karşılaştırmalarında kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 1961-2018 yıllarına göre 2019-2025 yıllarında dünya ABD, Çin, Brezilya, Rusya, Hindistan, Meksika, Endonezya, Japonya, İran ve Türkiye'de tavuk eti üretimi artış göstereceği tespit edilmiştir. Tavuk etinin nüfusa göre oranı dikkate alındığında dünyada kişi başına tavuk eti üretimi 9,5 kg'dan 2019-2025 yıllarında 16,2 kg'a ve Türkiye'de ise 11,3 kg'dan 29,3 kg'a yükseleceği ön görülmektedir. Sonuç: 1961-2018 dönemi içerisinde tavuk eti üretiminde önde gelen on ülkenin toplam üretimindeki payı %59,4 iken 2019-2025 yılındaki tavuk eti üretiminin toplam üretimdeki payı %59,3 olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Using the 58-year chicken meat production amounts for the years 1961-2018, the production amounts of the leading countries for the 2019-2025 period were tried to be estimated with the aid of ARIMA model. In addition, whether chicken meat production per capita sufficient in leading countries have revealed with the aid of the FAO population projections. Method: ARIMA (p, d, q) analysis model has been used with the aid of getting 58-years data from the Food and Agriculture Organization (FAO). Also getting data from the Turkey Statistical Institute (TURKSTAT) and the International Trade Center (ITC) has been used in the comparison of production, export and import per capita. Findings: In the study, according to 1961-2018 periods, the world, the US, China, Brazil, Russia, India, Mexico, Indonesia, Japan, Iran, and Turkey were determined to increase poultry meat production in the 2019-2025 periods. Also, chicken meat production per capita in the world and Turkey in the same periods foreseen to rise from 11.3 kg to 29.3 kg and from 9.5 kg to16.2 kg, respectively. Results: While the share of the leader ten countries in chicken meat production in the total production in the period 1961-2018 was 59.4% and in the 2019-2025 periods will be 59.3%.