İslâm hukukunda yetim hakları ve yetime karşı sorumluluklar
The rights of orphans in İslamic law and responsibilities about orphans
- Tez No: 640613
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İslâm dininin yüce öğütleri, hayatın her safhasında sosyal dayanışma ve yardımlaşma üzerine ısrarla vurgu yapmakta ve teşvik etmektedir. Naslar yetimin üzerinde titizlikle durmuş, onun erdemli bir yaşam sürmesi için şartlar ve esaslar va'z etmiştir. Söz konusu naslar yetimin korunması, barınması, kefaleti, malının ihsan üzere değerlendirilmesi, şefkat ve merhametle yaklaşılmasını hedeflemiştir. Hakkının gasp edilmemesi, zulüm edilmemesi, zamanı gelincede malının tam olarak teslim edilmesi, hususunda Kur'ân toplam yirmi üç kere yetime vurgu yapmaktadır. Kur'ân'ın yetimle ilgili hedefi onu azarlamamak ve haklarını korumaktır. Hz. Muhammed'in yaşamının yansıması olan sünnetinde titizlikle üzerinde durmuş, yetimin hamisi ile birlikte cennette olacağını müjdelemiştir. Bu nasların emirleri doğrultusunda Müslümanlar asırlardır vakıflar aracılığıyla yetim konusuna eğilmekte ve çözümler üretmektedirler.
Özet (Çeviri)
The supreme counsel of the religion of Islam insistently emphasizes and encourages social solidarity and solidarity at every stage of life. The Qur'an and the Sunnah have meticulously emphasized on the orphan, and have provided the conditions and principles for his virtuous life. It aimed to protect orphan the orphans, to bail, to evaluate the property to be bestowed, to be approached with compassion and mercy. He emphasized the orphan in the Qur'an a total of twenty-three times in terms of not extorting his right, delivering his property in full time, not being persecuted to him. The target point of the Qur'an about orphan is to not scold and protect it. The target point of the Qur'an about orphan is to not scold and protect it. Hz. He also meticulously emphasized in his suede, which is a reflection of Muhammad's life, and heralded that the orphan will be in heaven with the patron. In line with these orders, Muslims have been dealing with orphans through foundations for centuries and producing solutions.