Türkiye'nin dış yardım politikası: Sudan örneği
Turkish foreign aid policy: The case of Sudan
  1. Tez No: 640612
  2. Yazar: HASAN BASRİ YELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında öncelikle Dış Yardımların dünyada ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı, devletler ve STK'lar tarafından hangi tür dış yardımların yapıldığı ele alınmış; yardımları gerçekleştirirken ne gibi politikalar çerçevesinde hareket ettikleri üzerinde durulmuştur. Dış yardımlar alanında kurumların oluşması ve zaman içerisinde dış yardımların kurumsal bir yapıya bürünmesi de bu çalışmada incelenmiştir. Söz konusu çalışmada Türkiye'nin dış yardım politikası incelenerek TİKA ve STK'ların Sudan'a gerçekleştirdikleri yardımlar üzerinde durulmuştur. Devletlerin yalnızca çıkar ve politika güden amaçlarla yardım yaptığı, Türkiye'nin ise siyasi ilişkilerini geliştirmek ile birlikte dış yardım politikasında ise daha çok kültürel birliktelik ve tarihi ilişkilerin etkili olduğu, yardımlarını ülkelerin kalkınması için gerçekleştirdiği hipotezleri analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemini Sudan oluşturmaktadır. Son yıllarda Türkiye'nin kalkınma yardımları alanında Sudan'a yaptığı yardımların çoğalması ile birlikte eğitim ve sürdürülebilir çalışmalara ağırlık vermesi, bu örneklemin oluşmasında etkili olmuştur. Yardımların çoğalması ile birlikte Türkiye-Sudan ilişkilerinin siyasi ve ekonomik anlamda gelişmesi de bu örnekleme katkı sağlamaktadır. Yardım aldığı zamanlarda bile az gelişmiş ülkelere yardımlarda bulunan, yıllar içerisinde dış yardım alanında uzmanlaşmış ve“dünyanın en cömert ülkesi”unvanına birçok kez sahip olan Türkiye'nin, Sudan'a gerçekleştirdiği yardımlarda ne gibi öncelikler gözettiği araştırılacaktır. Bu yardımlarda TİKA ile STK'ların sürdürülebilir çalışmalara verdiği önem incelenecek olup, yardımların Sudan'a sağladığı katkılar çalışmada analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the when and how foreign aids emerged around the world, what kind of foreign aids were produced by the states and non-Governmental Organizations (NGOs), and which policies were implemented while applying foreign aids by the governments and NGOs. This study also investigated the establishment of institutions in the field of foreign aids and the transformation of foreign aids to an institutional structure over time. This study focused on foreign aids to Sudan implemented by TİKA and NGOs in the frame of Turkey's foreign aid policy. The analyzed hypotheses are as follows; the states produce foreign aids according to their interests and policy. Turkey, on the other hand, produce foreign aids for other states to progress with the influence of cultural unity and historical relationships. The sample of the present study is Sudan. Along with the proliferation of aids to Sudan produced by Turkey in terms of development assistance, focusing on education and sustainable work has also been influential in the formation of this sampling. Political and economic development of Turkey-Sudan relationships with the proliferation of aids also contributed to this sampling. Turkey has been produced aids to less developed countries even the times it received aids, have been specialized in foreign aids over the years, and had the title of“the most generous country in the world”many times. In light of these features, what kind of priorities were heeded in aids to Sudan implemented by Turkey will be investigated. Finally, the importance given by TİKA and NGOs to sustainable studies in those aids will be examined, and contributions of those aids to Sudan will be analyzed