Kahramanmaraş ilinin teorik biyogaz potansiyelinin farklı modellerle belirlenmesi
Determination of theoretical biogas potential of Kahramanmaraş province using different models
- Tez No: 640638
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ili için hayvansal atıklar kullanılarak üretilebilecek teorik biyogaz potansiyeli ve elektrik enerjisi üretimi, literatürde verilen beş farklı model kullanılarak belirlenmiştir. Kullanılan modeller sonucunda, Kahramanmaraş ilinin yıllık teorik biyogaz potansiyelinin 37,5 milyon m3 ile 137,2 milyon m3 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Biyogaz potansiyel miktarından elde edilebilecek yıllık toplam elektrik enerjisi ise 94,8 GWh ile 264,8 GWh aralığında hesaplanmıştır. Bu enerji ile dört kişiden oluşan bir ailenin bulunduğu 34.288 ile 95.775 arası konutun elektrik ihtiyacının karşılanabildiği tespit edilmiştir. Ayrıca üretilebilir elektrik enerjisi ile Kahramanmaraş'ın yıllık enerji ihtiyacının % 3,8 - % 10,6 arasında karşılanabildiği belirlenmiştir. Kullanılan modellere göre en fazla biyogaz ve elektrik enerjisi üretimi potansiyelinin Onikişubat ve Elbistan ilçelerinde olduğu görülmüştür. Biyogaz enerji santralinin kurulumu için gerekli olan yatırım maliyetinin yaklaşık 334.216.474,8 TL olduğu ve Kahramanmaraş ilinde santral kurularak enerji üretiminin hayata geçirilmesi ile tesisin kendini 4 yılda amorti edebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the annual theoretical biogas potential and electrical energy production can be produced from animal wastes of Kahramanmaraş province have determined by using five different models given in the literature. As a result of the models used, the theoretical annual biogas potential of Kahramanmaraş province has been calculated between 37,5 million m3 and 137 million m3. The annual total electrical energy that can be obtained from the biogas potential amount has calculated 94,8 GWh at least and 264,8 GWh at the most. It has been determined that the electrical needs of the houses ranging between 34.288 and 95.775 can be covered with this energy. Besides its mentioned that, with producable electrical energy from 3,8% - 10,6% of the yearly energy requirement of Kahramanmaraş can be provided. As a result of the models used, Onikişubat and Elbistan districts are determined to have the highest biogas and electrical energy production potential. The necessary investment cost for a biogas power plant is 334.216.478,8 TL. The costs of such a power plant in Kahramanmaraş would amortize within 4 years, starting from its setup.