Co-operation between states on intercountry adoption and protection of children in the private international law
Uluslararası özel hukukta çocukların milletlerarası evlat edinmesi ve koruması ile ilgili devletler arasındaki işbirliği
- Tez No: 640644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yıllardır çocuk koruma çok karmaşık bir konudur. Çocukların korunması, çocukların istismar, şiddet, insan ticareti, evlilik ve işçilikten korunması ve ailelerinden ayrılmasıdır. Çocukların korunması, çocukları istismar ve şiddete karşı korumanın ve korumanın önemli bir parçasıdır ve şirketin sorumluluğunun bir parçasıdır ve çocukların güvenliği ile temas eden tüm önlemlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Koşullara bakılmaksızın, aileleri tarafından istenmeyen ve terk edilmiş çocuklar için çok iyi bir fırsat onların evlat edinilmesidir. Her Devlet, çocukların daha iyi ve daha mutlu bir yaşama sahip olmalarını sağlamalıdır ve bu Devlette yoksulluk nedeniyle mümkün değilse, ülkeler arası kabullenme onlar için en iyi seçenektir. 1993 Lahey Evlat Edinme Sözleşmesi, ülkeler arası kabulün ciddi ve karmaşık insani ve hukuki sorunlarına yanıt vermek için geliştirilmiştir. Ülkeler arası evlat edinmenin, kendi ülkelerinde uygun bir ailenin bulunamayacağı çocuklara kalıcı bir aile avantajı sağlayabileceğini kabul eder. 1993 Lahey Evlat Edinme Konvansiyonu, çocuğun yüksek yararının evlat edinmedeki en önemli husus olacağını belirtmektedir. 1993 Lahey Konvansiyonu, menşe Devletlerin ve kabul eden Devletlerin yetkilileri arasında, ülkeler arası kabulün en iyi evlat edinme uygulamalarını ve istismarların ortadan kaldırılmasını garanti altına alan koşullar altında gerçekleşmesini sağlamak üzere tasarlanmış bir işbirliği sistemi kurar.
Özet (Çeviri)
For years child protection has been a very complex issue. Child protection is the protection of children from abuse, violence, trafficking, marriage, and labor and being separated from their families. Child protection is an important part of safeguarding and safeguarding children against abuse and violence is one part of a company's responsibility and it may help to reduce all measures that come in contact with children's safety. A very good opportunity for unwanted and abandoned children by their family, regardless of the circumstances, is their adoption. Every State should enable children to have a better and happier life and if it is not possible in that State due to poverty then intercountry adoption is the best option for them. The 1993 Hague Adoption Convention was developed to respond to the serious and complex human and legal problems in intercountry adoption. It recognizes that intercountry adoption may offer the advantage of a permanent family to children from whom a suitable family cannot be found in their State of origin. 1993 Hague Adoption Convention mentions that the best interests of the child shall be the paramount consideration in adoption. The 1993 Hague Convention establishes a system of co-operation between authorities in States of origin and receiving States, designed to ensure that intercountry adoption takes place under conditions that help to guarantee the best adoption practices and elimination of abuses.