Digital capability evaluation of energy companies using an integrated fcm and fuzzy TOPSIS methodology
Enerji şirketlerinin dijital kabiliyetlerinin bütünleşik bulanık bilişsel harita ve bulanık TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 640657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda, teknolojide meydana gelen gelişmeler tüm dünyayı etkileyen yeni bir dalgaya sebep olmuş ve gelişen teknolojiler, dijital dönüşüm devrini başlatmıştır. Bu çalışmada, enerji şirketlerinin dijital kabiliyetlerinin değerlendirmesini amaçlanmaktadır. Bu nedenle çalışmada enerji endüstrisine odaklanılmıştır. Öncelikle, enerji şirketleri için dijital dönüşüm başarı faktörlerine yoğunlaşılmıştır. Bu başarı faktörleri detaylı bir literatür araştırması ve uzman görüşleri ile belirlenmiştir. Belirsiz verileri değerlendirmeye katmak için klasik bilişsel harita yaklaşımı, bulanık kümelere genişletilmiş ve bulanık bilişsel harita yaklaşımı uygulanmıştır. Bulanık sayılar“MATLAB Fuzzy Toolbox”kullanılarak birleştirilmiş ve ağırlık merkezi yöntemi yardımıyla kesin sayılara dönüştürülmüştür. Analiz sonucunda, en önemli başarı faktörünün dijital kabiliyet olduğunu ortaya konmuştur. Daha sonra dijital kabiliyeti en yüksek olan firmanın seçimi için bulanık çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan bulanık TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Karar vericilerden elde edilen değerlendirmeler bulanık sıralı ağırlıklandırılmış ortalama yöntemi ile birleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye enerji endüstrisinde gerçek bir vaka ile dijital enerji endüstrisine odaklanan ve dijital kabiliyet değerlendirmesi yapan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in technology have caused a new wave that affects the whole world. The emerging technologies have initiated the digital transformation process. This study aims to evaluate the digital capabilities of energy companies. Therefore, the study focused on the energy industry. First, digital transformation success factors for energy companies are determined by a detailed literature survey and experts' opinions. To eliminate ambiguity, the classical CM approach is extended to fuzzy sets and applied as a fuzzy cognitive map (FCM). By use of“MATLAB (Matrix Laboratory) Fuzzy Toolbox”, fuzzy numbers are aggregated with MAX method. Following that defuzzified with the center of gravity method. The obtained results revealed that the most important success factor is digital capability. Fuzzy TOPSIS method, which is one of the well-known fuzzy MCDM techniques, is used for the selection of the company with the highest digital capability. The data provided by the experts are aggregated through the fuzzy ordered weighted average (OWA) operator. To the best of authors' knowledge this is the first study that focuses on digital energy and digital capability assessment in the energy industry in Turkey.