Aletli cimnastikçilerin sigara, alkol ve ilaç kullanımına olan eğilimlerinin, elitlik düzeyleri ve cinsiyet farklılıklarına göre incelenmesi
- Tez No: 32548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, performansın artistik cimnastik sporu ile uğraşmış sporcuları, sporculuk devrelerinde ya da sporculuklarının son dönemlerinde sigara, alkol ve ilaç kullanımına (kullanımının denenmesine) itip itmediğinin araştırılmasıdır. Bu araştırma, aktif olarak artistik cimnastik sporunu bırakmış 71 sporcu arasında yapılmıştır. Araştırmaya alınan 71 sporcu, cinsiyet farklarına ve elitlik düzeylerine göre sınıflandırılarak karşılaştırılmış tır. Araştırmada tarama metodu kullanılmış ve veri toplamı aracı olarak anket yöntemi seçilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler sınıflama ölçeği ile ifade edi lebilir nitelikte olduğu için x2 metodu ile değerlendirilmeye alınmıştır. Elitlik düzeylerine göre incelenen erkek sporcularda sporculuk döneminde ya da sporculuğun son döneminde, sigara ve alkol kullanımına (Kullanımının denenmesine) başlanması oranının milli olan erkek sporcularda daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur; yine elitlik düzeylerine göre incelenen bayan sporcularda sporculuk döneminde ya da sporculuğun son döneminde sigara ve alkol kullanımına (kullanımının denemesine) başlanması oranının milli olan bayan sporcularda daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Cinsiyet farklılıklarına göre incelenen milli sporcularda sporculuk döneminde yada sporculuğun son döneminde sigara ve alkol kullanımına (kullanımının denenmesine) başlanması oranının, erkek sporcularda daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Milli olmayan bayan ve erkek sporcular arasında, sigara ve alkol kullanımıyla ilgili anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cinsiyet farklılıkları ve elitlik düzeyleri açısından incelenen sporcularda sporculuk devrelerinde yada sporculuklarının son devrelerinde ilaç kullanımıyla ilgili anlamlı bir fark bulunamamıştır. 1 %, YfeEıİlEîirj İY'15! *
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to discover, if the high performance increases the tendency of the athletes, who have done artistic gymnastics before, to smoking, drinking alcohol and using drugs (or even for trying them) during their sports-life or just before the end of it. The study was done by 71 athletes, who have left doing artistic gymnastics. These athletes were compared according to their sex and according to the level of being elite. The questionnaires were prepared and used as a method of collecting data. These data were considered statistically by X. When the male athletes were considered accoding to the level of being elite, during their sports-life or just before the end of it, the rate of beginning to smoking and drinking alcohol (or even trying them) was at a higher level for national athletes. The same situation was valid for the national female athletes. When the national athletes were compared according to their sex, during the same period, it was found that the male ones were tend to beginning smoking or drinking alcohol at a level higher than female athletes. There was not a meaningful difference between smoking and alcohol drinking levels of the male and female athletes that were not national. There was not also a meaningful difference between athletes for drug use, when they were compared according to their sex and to the leyel of being elite. t'iiî0î«iÂMI.'iwY3îI SEBİLİ