Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yerli Kıbrıslılar ile 1974 Türkiye göçmenlerinin dini inanç ve uygulamalarının karşılaştırmalı bir analizi: Güzelyurt ilçesi örneği
A comparative analysis of religious beliefs and practices of native Cypriots and Turkish immigrants in Turkish Republic of Northern Cyprus: The case of Güzelyurt district
- Tez No: 640763
- Danışmanlar: PROF. DR. VEJDİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Kıbrıs toplumundaki yerli Kıbrıslılar ile 1974 iskân politikası kapsamında adaya nakledilmiş Anadolu göçmenlerinin dini inanç ve uygulamalarını karşılıklı mukayese ederek analizlerde bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışma Güzelyurt ilçesi ve köylerinde gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 46 yıldır aynı mekânsal alanı paylaşan bu iki topluluğun dini konulardaki inanç ve uygulamaları farklılık göstermektedir. Farklılıkların nedeni, etkileşimde bulunulan konular ve etkileşim önündeki engellerin tespiti çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Birinci bölümde yerli Kıbrıslıların dini hafızalarına etki eden tarihsel süreç, göçmenlerin adaya nakli, göç sonrası toplumda meydana gelen çatışmalar ve dini farklılıkların nedenleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda yerli ve göçmenlerin dini inanç ve uygulamaları, halk inançları tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Ayrıca toplumların karşılıklı etkileşime geçtikleri konular ve etkileşimin bulunmadığı alanlar, etkileşimi engelleyen sebepler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare and analyse the religious beliefs and practices of native Cypriots in the Cypriot community and Anatolian Immigrants settled in Cyprus within the scope of 1974 Policy of Settlement. The study was conducted in Güzelyurt district and its villages. The religious beliefs and practices of individuals in the community, sharing the same settlement area for 46 years, show differences. The study is based on the detection of the reason of these difference, issues in interaction and the barriers preventing interaction. In chapter one, the study was conducted on the historical period affecting native Cypriots, the transfer of immigrants to the island, the conflicts on the island after the immigration and the reasons of religious differences. In chapter two, the religious beliefs and practices of natives and immigrants and public beliefs were found out and compared in accordance with the obtained findings. Moreover, the issues of interaction among communities, the fields which are not an issue of interaction, and the reasons of the prevention of interactions were evaluated.