Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Girne ve Karpas bölgelerinin turizime bakışı üzerine sosyolojik bir araştırma
A Sociological study of how the Girne and Karpas districts (of Turkish Republic of Northern Cyprus) consider tourism
- Tez No: 98598
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Nüfiıs ve Turizm hareketleri sosyal yapıyı etkilemekte ve sosyal değişimi hızlandırmaktadır. Bu bağlamda 1974 Barış Harekâtından sonra KKTC'nin sosyal yapısında hissedilir değişimler olmuş; bir yandan Türkiye'den gelen göçmenlerin etkisi bir yandan da ağırlıklı Türkiye trafiğinin etkin olduğu turizm hareketleriyle sosyo kültürel değişime yeni bir boyut eklenmiştir. Kıbrıs'lı olmayan sosyal gruplardan, turizm hareketiyle ülkeyi tanıyan İngilizler daha çok Girne ve çevresini kendilerine yerleşim bölgesi olarak seçmişler ve bu bölgedeki bazı köylerde (Karmi, İlgaz, Beylerbeyi gibi) tipik bir Anglo-Sakson kültürünü yaşatmayı sürdürmektedirler. Doğal olarak bu yöredeki yerli halkı çok şiddetli boyutlarda olmasa da sosyal yönden etkilemektedirler. Türkiye'den göç edip Kıbrıs'a yerleşen nüfus ise daha dağılımcı ve yaygm biçimdedir. Bu kişiler de kendi kültürlerini geleneklerini ve alışageldikleri yaşam biçimlerini bu yörelerde sürdürmekte ve ekonomik faaliyetleri de kültürlerinin bir devamı olarak belirmektedir. İşte bu çok kültürlü sosyal yapı özellikle 1 974 yılından bu yana ülkede zaman zaman ayırımcılık ve sosyal çatışmalara, zaman zaman da kaynaşmalara neden olmaktadır ve özellikle yeni yetişen nesillerde karşılıklı etkileşim neticesinde bir nevi sosyal bütünleşme oluşarak yeni bir kültür meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Migration and tourism activities are accelerating the social changes in the communities and as a result affecting the social structures. This can be observed in the TRNC population in the aftermath of the 1974 Peace Operation where immigrants and tourists from Turkey have played an important role in the socio-cultural changes of the Turkish Cypriot Population. Another immigrant social group who have become acquainted with North Cyprus through tourism is the British, mostly retired. They have chosen Girne and a few villages in the neighbourhood of Girne (namely Karmi, İlgaz, Beylerbeyi etc.) for settlement and have kept their anglo-saxon culture living. Naturally, these people have also had some effect, although not in great measures, on the social-culture of the local residents. However Immigrants from Turkey have chosen settlement in a more widely spread area. Also these people have settled in and engaged in economic activities suitable for their own culture. After 1974 this mixed culture in Cyprus has from time to time, because of cultural differences, created discrimination but has also joined two cultures together. The mutual effects of Turks and Turkish Cypriots on one another, have caused the creation of a new culture especially with respect to young generations.