Modern sanatta bedenin sanatsal anlatımına yönelik üsluplar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 64078
  2. Yazar: AYGÜN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amacım bu çalışmada, modern sanatta oluşan bütün sanatsal üslupların, sanatçıların ürettikleri çalışmalarda, insan bedenini kullanarak oluşturdukları farklılıkları yansıtmalarının bir araştırmasını yapmaktır. Ayrıca sanat yapma eylemi sırasında üretilenler ve bu üretilenlerin üzerine getirilen düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Çalışmadaki teorik anlatımlar, insan bedeninin sanat üretiminde oluşan değerleri, daha anlaşılır olmasını sağlarken, üretilen yeni tavırların gelişmesinde de yardımcı olmaktadırlar. İnsan bedeninin, modern sanatta oynadığı aktif rol, her anlatımla farklı üslupları ve eğilimleri ortaya çıkarırken, sanatta düşünsel boyutuyla da önemli bir yer teşkil etmektedir. Estetik ve görsel açıdan da insan bedeni sanatta son derece önem taşmıaktadır. Bu nedenle, bu çalışmayı yapmanın gereğini duydum. Bedensel anlatımlar, sanatsal olduğu kadar taşıdığı bilimsel değerlerle de çağlar boyu her dönemde son derece güçlü ve etkili olmuştur. Bu düşünceler doğrultusunda konu geniş bir yelpazeye yayılırken, sanatsal olanı zaman zaman bilimsel olanla da birleştirerek üretilenler, estetik düzlemde olduğu kadar siyasal ve görsel düzlemde de sürekli olarak sanat biçimleri ortaya çıkarmıştır. Rönesans'tan bu yana süregelen değerler dünyasmı, düşünce tarzını ve hayat üslubunu kökünden değiştiren modern sanattaki değişimler, yaşadığımız döneme kadar çarpıcı örneklerle karşımıza çıkmıştır. Ayrıca sanat tarihine katkıları da bir gelişme içinde günümüze kadar gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, my aim is to constitute a panorama, reflecting the differences created by using human body, in works produced by artist, all artistic styles that have been formed in modern art. Apart from this, it also aims at the ideas constituted for the production during art making action or to make appear the concrete ideas developed during art making action with an evident manner. Theoretical explanations will help to the development of a new manner towards usage of human body in art production. The active role of human body in modern art, makes appear the different styles and tendencies with each expression and also takes an important place in art with its mental dimension. Human body is important for art from esthetic and visual point of view. So I feel the necessity of making this study. Physical explanations were effective and powerful on each period during the ages with its artistic and also scientific values. Those ideas make the subject to spread to a large spectrum the things that are produced combining artistic with scientific, create continuous art form in esthetic, visual and political platform. The metamorphosis in modem art, beginning form the Renaissance, which makes radical changes in manner of thought and life style, comes till today with attractive examples and also with its assistance to the history of art.