Kısa süreli banka kredileri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 64079
  2. Yazar: KEMAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Kısa süreli banka kredilerinin günümüzdeki kulanım alanları, firmalar için önemi ve Türkiye'deki uygulanışı açısından bilgi ve kaynak oluşturması amacı ile yazılan“ Kısa Süreli Banka Kredileri ve Türkiye Uygulaması 'âdını taşımakta olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk Banka Sistemi hakkında kısaca bir açıklama yapılmış, genel olarak kredi kavramından bahsedilmiş, kredi fonksiyonları üzerinde durulmuş ve kısa süreli banka kredileri bir sınıflandırmaya tabi tutularak kredi türleri ve kullanılışı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın Kısa Vadeli Kredi Taleplerinin Değerlendirilmesi ve İstihbarat”adını taşıyan ikinci bölümünde ise genel olarak bankaların bu tür kredi talepleri karşısındaki tutum ve davranışları ortaya konmuştur. Kredi taleplerini etkileyen faktörler, kredi verimliliği.risk, ve mevzuata uygunluk, belirsizlik gibi unsurlar üzerinde durulmuş, bunların kredi talebini değerlendirmede ortaya çıkardığı sonuçlar ayrıntılı şekildeincelenmiştir. Ayrıca, kredi talep edenler hakkında bir ön araştırma, ticari,mali ve moral yönünden inceleme yapma anlamına gelen İstihbarat " hakkındada bu bölümde gerekli bilgiler bulunmaktadır.İstihbaratın prensipleri, kaynakları gibi unsurlar gözönünde bulundurularak bankaların kredi vermeden önceki tutum ve davranışları, hangi kriterleri gözönünde bulundurdukları ve bir kredi talebi halinde ne tür bir procedür takip ettikleri kredi talebinden kredi verilinceye veya reddedilinceye kadar ki tüm bir süreç ortaya konmuştur. Firmaların mali yönden değerlendirilmeleri, bu değerlendirilmelerin nasıl yapılıp ne gibi bir süreci içerdiği kredi analizinde kullanılan finansal tablolar üzerinde durularak ikinci bölüm tamamlanmıştır. Kısa Süreli Banka Kredilerinin Türkiye örneğini içeren uygulama bölümü çalışmanın üçüncü ve son bölümü olup kredi talebinde bulunan bir firmanın ve bu talebi değerlendirecek bankanın gündelik hayatımızda ola gelen sürecini içermekte olup gerçek bir örnektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of the“Short Term Bank Credits and Turkey Case”named this study was to show the significance of the short term bank credits for the firms and get more information about the subject This study consists of three main section. In section one there is a short information about the“Turkish Banking System”and a general information about the cerdit concept, credit functions and the clasification in short terms bank credits and species of credits and information about their usage. In“Appraisal of Banking Credits Demand and Intelegance”named second part, there is a information about the behaviour and the manner of the banks in such credit demands.The subjects such as the factors which affect this credits, credit productivity, risk, compliance to the current laws, uncertainity were examined and the affects of these subjects on the appraisal of the credit demends were studied in details. Also, in this section there is a necessary information about the“Intelegance”which we called this“pre inspection of financial and commercial status of the credit demender”ln this section there is a enough care on the principle of the intelegance.sources of the intelegance, what kind of procedure do the credit coorparations especially the banks follow during thetime between acceptance or refusing of the credit demands and their actions in case of such a demand of these kind of credits. The appraisal of the firms from the direction of their financial status, the methods how to make such kind of appraisal and the procedures of this appraisal.financial statements which used in analysis of credits were examined. The third and the last section of the study consists the Turkey case of short term bank credits and it is a real meaning case that cotains a present day case of behaviours of a firm who demands a short term bank credit and a manner of a bank who will appraise such kind of this demand.