2007-2013 Yılları Arasında Haseki Çocuk Yoğun Bakım Ünitemizde Yatan Hastaların Retrospektif İncelenmesi
Retrospective Evaluation of Patients Hospitalized in Haseki Hospital Pediatric Intensive Care Unit between 2007-2013
- Tez No: 640801
- Danışmanlar: UZMAN SÜLEYMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız hasta sonuçlarının değerlendirildiği çalışmaların az olduğu ülkemizde Çocuk Yoğun Bakım (ÇYB) ünitemizin altı yıllık verilerini geriye dönük olarak inceleyerek henüz yeterli sayıda olmayan ünitelerin daha etkin kullanılmasına katkıda bulunmaktır. Yöntemler: Hastanemizin ÇYB ünitesinde 2007-2013 yılı tarihleri arasında yatırılarak izlenen hastalardan, arşiv kayıtlarına ulaşılabilen 546'sı geriye dönük olarak incelendi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, mekanik ventilatör (MV) ihtiyaçları, MV'de kalış süreleri, transfüzyon durumu, yoğun bakımda kalış süresi, tanıları ve hastaların son durumu kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Rakamsal veriler ortanca ve dağılım aralığı ile, kategorik veriler ise sayı (n) ve yüzde (%) ile ifade edilmişlerdir. Bulgular: Ünitemizde 2007- 2013 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen toplam 546 hastanın 283'ü erkek (%52), 263'ü kız (%48) idi. Hastalarımızda ortanca yaş 24 ay (1 – 240 ay), yatış günü ortanca değeri 3 gün; yatış günü dağılım aralığı 1 – 430 gün olarak tespit edildi. Hastaların yatış tanıları incelendiğinde ilk üç sırada solunum sistemi hastalıkları (n=314, %57.5), nörolojik hastalıklar (n=225, %41.2) ve zehirlenmeler (n=96, %17.6) yer alıyordu. Hastaların 133'ünde (%24.4) MV gereksinimi oldu. Hastaların MV'de kalış süresi ortanca değeri 120 saat (1 saat - 2160 saat) olarak saptandı. Hastaların 19'u (%3,5) trakeostomili idi. Hastaların 98'i (%17.9) direkt çocuk yoğun bakımımızdan taburcu edildi. Yoğun bakımda takip ettiğimiz hastalarda kaba mortalite oranını %8.8 (n=48) olarak tespit ettik. Sonuç: Ülkemizde ÇYB ünitelerinde yatan hastaların değerlendirildiği ve bu sonuçlar ışığında ünitelerin teknik ve personel ihtiyaçlarını tespit etmeye yönelik daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Since few trials investigate the outcome of patients in pediatric intensive care units, the aim of this study is to evaluate the six year retrospective data of our unit, and contribute to effective use of insufficient number of units Methods: The 546 patients who were hospitalized in our PICU between 2007-2013 were assessed retrospectively from the hospital records. Patients' ages, gender, mechanical ventilation (MV) support, duration of MV, transfusion status, length of stay in intensive care, diagnosis and outcome were recorded. Statistical analysis were obtained using SPSS 15.0 for Windows. The numerical data was presented as median and distribution range,and the categorical data as number (n) and percentage (%). Results: Of the 546 patients, followed in our unit between 2007-2013, 283(52%) were male 263(48%) were female. The median age of the patients were 24 months (1-240 months) and the median length of stay was 3 days (1-430 days). The most common diagnoses were respiratory tract diseases (n=314, 57.5%), neurological diseases (n=225, 41.2%) and poisonings (n=96, 17.6%). Mechanical ventilation was required in 133 (24.4%) patients. The median of duration of MV was 120 hours (1-2160 hours). Nineteen (3.5%) patients had tracheostomy. 98 of the patients (17.9%) were discharged from the intensive care unit directly to the child's home. The crude mortality rate was 8.8% (n = 48). Conclusion: More studies are required to determine the equipment and staffing needs in the light of the evaluation of the patients hospitalized in PICUs in our country