Sargassum Vulgare'den elde edilen sekonder metabolitlerin yapılarının aydınlatılması ve sitotoksik, antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Structure elucidaton of the isolated secondary metabolites from Sargassum Vulgare and determination of their cytotoxic andantimicrobial effects
- Tez No: 640805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL GAZİOĞLU, PROF. DR. GÜLAÇTI TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Antalya Serik bölgesinden toplanan Sargassum vulgare C. Agardhdeniz yosununun diklorometan-metanol (2:1) ekstresi hazırlanmışve bu müteakiben bu ekstreden kromatografik yöntemlerle başlıca iki sekonder metabolit izole edilip saflaştırılmış ve bu bileşiklerin yapıları başlıca tek ve çift dimensiyonlu nükleer manyetik rezonans (1D ve 2D NMR) ve yüksek rezölüsyonlu kütle spektrometrisi analizi de dahil kütle (Mass) spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Saf olarak elde edilemeyen yağ yapısındaki bileşiklerinin kompozisyonu ise gaz kromatografisi-kütle spektrumu (GC-MS) analiziyle belirlenmiştir. Elde edilen saf bileşiklerin antimikrobiyal ve sitotoksik aktiviteleri isein vitro yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, first of all, a seaweed Sargassum vulgare C. Agardh was collected from Serik region of Antalya, and a dichloromethane-methanol (2:1) extractwas then prepared. From this extract, two compounds were isolated and purified by using chromatographic methods.Structure elucidation of the pure secondary metabolites were made based on spectroscopic methods, mainly 1D and 2NMR and mass techniques including also HR-MS. For the detection of non-polar fatty compounds composition, GC-MS analysis was carried out. Antimicrobial and cytotoxic activities of the pure compounds obtained wereinvestigated by in vitro tests.